fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Biura zaleją stolicę

Mennica Legacy Tower
materiały prasowe
Warszawski rynek biurowy ma się wzbogacić w tym roku o 240 tys. mkw. - podaje firma doradcza Knight Frank.

W pierwszym kwartale w stolicy oddano do użytku niewiele nowych biur. Stosunkowo niewiele powierzchni wynajęto, co wpłynęło na wzrost współczynnika pustostanów - Stawki najmu w większości biurowców są jednak stabilne - mówią eksperci Knight Frank. - Niewielkie wzrosty czynszów odnotowano w centrum Warszawy, na co wpływa ograniczona dostępność niewynajętej powierzchni biurowej w tej części miasta.

Eksperci Knight Frank podkreślają, że jeśli deweloperzy dotrzymają planowanych terminów, to w ciągu 2019 roku dostarczą na rynek łącznie 240 tys. mkw., nieco więcej niż w 2018 roku. - W tym roku planowane jest zakończenie budowy m.in. biurowca Mennica Legacy Tower (66 tys. mkw., Golub GetHouse), projektu Chmielna 89 (26 tys. mkw., Cavatina Holding) czy inwestycji Wola Retro (25 tys. mkw., LC Corp) - podają.

- W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku rozpoczęto budowę tylko dwóch biurowców o łącznej powierzchni 25 tys. mkw. Nie można jednak mówić o spadku aktywności deweloperów, ponieważ na koniec marca tego roku w budowie było niemal 767 tys. mkw. biur - podaje Elżbieta Czerpak, dyrektor działu badań rynku w Knight Frank. - Największe realizowane inwestycje to Varso Place (114 tys. mkw.) naprzeciwko Dworca Centralnego, The Warsaw Hub (76 tys. mkw.) przy rondzie Daszyńskiego czy też Mennica Legacy Tower - wskazuje.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2019 roku na warszawskim rynku biurowym podpisano umowy najmu na 140 tys. mkw. Popyt spadł o 40 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2018 roku. - Wynik ten nie musi być oznaką spadku zapotrzebowania na powierzchnię biurową - zastrzega Agnieszka Ilińska, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank. - Według danych historycznych w pierwszych kwartałach ubiegłych lat nigdy nie wynajmowano więcej niż 200 tys. mkw. Kolejne kwartały to kompensowały - dodaje.

Nowe umowy dotyczące powierzchni w gotowych budynkach i biurowcach w budowie wyniosły odpowiednio 47 proc. (włączając powierzchnie na własny użytek właściciela) oraz 16 proc. - Pozostałe transakcje stanowiły renegocjacje umów – 28 proc. wynajętej powierzchni i ekspansje – 9 proc. wszystkich umów najmu. Największym zainteresowaniem najemców cieszyły się strefy Służewiec, Centralny Obszar Biznesu oraz Jerozolimskie - podają eksperci.

- Mniejsza aktywność najemców i oddanie do użytku trzech biurowców - w 70 proc. niewynajętych, przyczyniły się do nieznacznego wzrostu współczynnika pustostanów w Warszawie, który na koniec marca wyniósł 9,1 proc. (501 tys. mkw. dostępnej powierzchni biurowej) i był o 0,4 pkt proc. wyższy niż wynik zarejestrowany na koniec 2018 roku - mówi Elżbieta Czerpak. - Najwięcej powierzchni biurowej oferowano na Służewcu - 220 tys. mkw. i w strefach centralnych - 135 tys. mkw.

Na koniec marca 2019 roku zaobserwowano nieznaczny wzrost stawek wywoławczych. Czynsze wyjściowe w Centralnym Obszarze Biznesu, biorąc pod uwagę nowe prestiżowe projekty, to 20-25 euro za mkw. miesięcznie. W pozostałych lokalizacjach centralnych wahają się od 15 do 22 euro za mkw. miesięcznie. Czynsze wywoławcze poza centrum wynoszą od 10 do15 euro za mkw. - Ze względu na szeroki pakiet zachęt, które właściciele budynków oferują przyszłym najemcom, stawki efektywne są o 15-20 proc. niższe niż wywoławcze - podaje Knight Frank.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA