fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szułdrzyński: Drobny druczek pod „piątką”

Twitter/Prawo i Sprawiedliwość
Coraz bardziej wyraźny staje się podział politycznych ról w obozie władzy. Jarosław Kaczyński – inaczej niż w 2015 roku – wcale nie wycofał się do tylnych szeregów, przeciwnie, to on odgrywa rolę motoru kampanii, rzuca nowe tematy czy obietnice.

Mateusz Morawiecki występuje w roli fachowca, który zajmuje się wcielaniem idei Kaczyńskiego w życie. To również on został rzucony na odcinek rozwiązania coraz poważniejszego problemu, jakim jest strajk nauczycieli.

Choć sondaże są ostatnio dla Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie łaskawe, w działaniach partii rządzącej widać pewną nerwowość. „Piątka Kaczyńskiego", owszem, daje tej partii prowadzenie, ale wraz z upływem czasu, niczym pisane drobnym drukiem szczegóły kredytu, opinia publiczna poznaje realne koszty realizacji socjalnych obietnic prezesa. Ceną więc będzie nie tylko likwidacja OFE, ale również podwyżka akcyzy na papierosy i alkohol, zniesienie limitu składek na ZUS czy tzw. test przedsiębiorcy. Z drugiej strony problemem rządu jest protest nauczycieli. Nie wiadomo, czy czwartkowe rozmowy przyniosą jakiekolwiek rezultaty. Miliony dzieci z pewnością są zachwycone, że dostały w środku semestru prawie miesiąc ferii. Ale dla ich rodziców to coraz większy problem. I choć wydaje się, że protest nauczycieli nie szkodzi PiS, ostatnie deklaracje Jarosława Kaczyńskiego zdają się temu przeczyć. Protest musi partii rządzącej szkodzić, skoro PiS sięga po jedną z najcięższych w politycznym arsenale broni, czyli sianie strachu. Kaczyński postanowił miesiąc przed wyborami postraszyć Polaków drożyzną, jaką przyniesie przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty. Co ciekawe, jest to straszenie czymś całkiem abstrakcyjnym – żadna z partii nie chce szybkiego przyjęcia euro, mało tego, procedura wchodzenia do unii walutowej jest dość długa i skomplikowana, więc rychłe porzucenie złotego jest równie wydumane, jak zarzuty opozycji, że Kaczyński zaraz wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej. Ale strach to strach. Pamiętając, że cztery lata temu wzbudzanie lęku przed napływem uchodźców wyszło PiS na zdrowie, prezes partii rządzącej postanowił straszyć.

Ale nie tylko straszenie euro jest dość abstrakcyjne – również apel do partii opozycyjnych, by zadeklarowały, że nie wprowadzą wspólnej waluty aż do czasu, gdy polska gospodarka dogoni niemiecką, wydaje się czysto wyborczym pomysłem. Nie da się odejść od złotego bez zmiany konstytucji, a więc bez współpracy większej liczby partii, bo nikt po 1989 roku nie zdobył w wyborach większości zdolnej do samodzielnej zmiany konstytucji.

Apel prezesa PiS jest więc zagraniem merytorycznie absurdalnym. Ale politycznie bardzo sprawnym – wszak łatwiej jest straszyć podwyżką cen chleba w nieokreślonej przyszłości, niż zaproponować sposób wyjścia z kryzysu edukacyjnego, w którym znaleźliśmy się wszyscy z powodu protestu nauczycieli.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA