Bogusław Chrabota: Igranie z pandemią

Życie towarzyskie w kraju hula na całego. Bez skrupułów nadrabiamy zaległości z ostatnich miesięcy. W Boże Ciało ruszy w teren cała Polska.

Aktualizacja: 10.06.2020 21:51 Publikacja: 09.06.2020 18:08

Bogusław Chrabota: Igranie z pandemią

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Covid-19 to nie żart, pandemia nie zabawa. A zachowujemy się, jakbyśmy tego nie rozumieli. Fakty są niestety przeciwko nam. Epidemiolodzy alarmują, że zwiększająca się w ostatnich dniach liczba zachorowań w Polsce może przekształcić się w niebezpieczny trend, który zbliży nas do modelu amerykańskiego, włoskiego czy hiszpańskiego, a wtedy wszystkie demony, które wydawały się odegnane, wrócą i postawią nas przed trudnymi wyborami.

Jakie to będą wybory? Przywrócenie obostrzeń sanitarnych, obowiązek maseczkowy, ograniczenie imprez publicznych, gospodarczy lockdown? Ten ostatni wydaje się już niemożliwy. Nikt normalny na świecie nie zatrzyma odbijającej się gospodarki. Chyba że… Właśnie. Pojawią się jakieś „chyba że”. A co może za nimi stać? Na przykład wywrócenie się systemu ochrony zdrowia. To nie jest wykluczone. Znamy przypadki z Bergamo czy Nowego Jorku, kiedy system traci wydolność i zarządzający z pobudek moralnych, humanitarnych czy na skutek presji społecznej muszą podjąć decyzję o pełnej eliminacji ryzyka zakażeń.

Innym motywem może być polityka. Nie można wykluczyć, że w którejś części świata, choćby nad Wisłą, wprowadzenie jakiejś formy lockdownu będzie opłacalne politycznie. Można sobie wyobrazić, że oto nadchodzą wybory, przeciwnik ekipy rządzącej zyskuje nadmierną popularność i jedyną szansą zatrzymania jego rozpędzonej kampanii jest wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Wyobrażalne? Wiemy, że tak.

I jeszcze jeden scenariusz – lockdown faktyczny. Pamiętajmy, że utrzymanie produkcji (ale również usług) ma swój rewers w mechanizmach konsumpcyjnych. Faktyczne i radykalne ograniczenie konsumpcji będzie miało istotny wpływ na osłabienie produkcji i usług. Firmy stracą krótko- i długoterminową możliwość bilansowania kosztów i nawet kolejne tarcze antykryzysowe nie będą mogły pomóc. Zresztą tarcze to ryzyko tragicznego w skutkach zadłużania państwa. Kto potem te długi spłaci? Wyłącznie ubożejący podatnik.

Nie chciałbym w tym komentarzu wychodzić na czarnowidza, ale przeraża mnie to powszechne przekonanie, że epidemię mamy już za sobą. Przestaliśmy nosić maseczki, ale przy okazji rezygnujemy z reżimów, których nauczyliśmy się w pierwszych miesiącach pandemii. Życie towarzyskie hula na całego. Bez skrupułów nadrabiamy zaległości z ostatnich miesięcy. W Boże Ciało ruszy w teren cała Polska. W kurortach nie ma już wolnych miejsc noclegowych. Restauracje i bary szykują się na miliony turystów. Obyśmy nie zlekceważyli choroby. Bo Covid-19 to żaden żart, a pandemia to nie zabawa.

Komentarze
Jędrzej Bielecki: Migracja w UE, czyli pyrrusowe zwycięstwo Kaczyńskiego nad Tuskiem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Jak zostać memem? Podbój internetu w stylu Jacka Protasiewicza zawsze kończy się tak samo
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Po ataku Iranu na Izrael. Zachód musi być i policjantem, i strażakiem
Komentarze
Joanna Ćwiek-Świdecka: Prawo do aborcji nie równa się obowiązkowi jej przeprowadzenia
Komentarze
Marzena Tabor-Olszewska: Co nas – kobiety – irytuje w temacie aborcji