fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bielecki: Ubezpieczenie od kapryśnego sojusznika

AFP
Donald Trump nie przyszedł z pomocą Arabii Saudyjskiej po irańskim ataku, a wsparcie dla Ukrainy uzależnił od prywatnych interesów. To musi dać Polsce do myślenia.

Nikt nie wie, czy zainicjowana przez demokratów procedura impeachmentu przeciw Donaldowi Trumpowi pomoże Joemu Bidenowi zdobyć Biały Dom, czy przeciwnie, zmobilizuje elektorat obecnego prezydenta i na fali walki z „establishmentem” zapewni mu reelekcję.

Ale już same zarzuty wysuwane pod adresem Trumpa są niepokojące. Także dla Polski. Oto prezydent wstrzymał wypłatę 400 mln dol. pomocy wojskowej dla prowadzącej wojnę z Rosją Ukrainy, aż władze w Kijowie pomogą mu skompromitować Bidena. John Bolton, były już doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i główny sojusznik Polski w staraniach o zwiększenie obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju, bezskutecznie próbował powstrzymać tę „równoległą dyplomację”.

Dowiedz się więcej: Demokraci przed wyborami igrają z ogniem

Równie niepokojąca jest reakcja Waszyngtonu na przeprowadzony przez Irańczyków atak na Arabię Saudyjską, który na jakiś czas pozbawił królestwo połowy produkcji ropy naftowej. A raczej brak takiej reakcji. Dzięki rewolucji łupkowej Stany Zjednoczone nie są już uzależnione od importu ropy z Bliskiego Wschodu. Czy to oznacza, że porzucą swoich sojuszników z tego regionu świata?

Do takiego wniosku dochodzi coraz więcej blisko-wschodnich przywódców, którzy zaczynają spoglądać w kierunku Moskwy. Tym bardziej że sam Trump nigdy do końca nie porzucił idei „dealu” z Rosją i zapowiedział przyjęcie jej do G7 w przyszłym roku. Bardziej niż kiedykolwiek priorytetem dla Waszyngtonu jest teraz starcie z Chinami i wszystko, co może tu pomóc Amerykanom, jest nad Potomakiem mile widziane. Być może także sojusz z Putinem.

Mimo tak niesprzyjających warunków Polska odniosła niewątpliwy sukces, przekonując Waszyngton do zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju. Przykład Arabii Saudyjskiej i Ukrainy pokazuje jednak, że taka strategia nie jest wolna od ryzyka. I wymaga wykupienia polisy ubezpieczeniowej. A może nią być tylko powrót do większej współpracy w ramach Unii Europejskiej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA