fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dąbrowska: PO i Nowoczesna. Na razie wesela nie będzie

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Mam nadzieję, że szybko przez to przejdą – powiedział szef PO, Grzegorz Schetyna po tym jak klub Nowoczesnej odrzucił uchwałę własnego prezydium o utworzeniu wspólnego klubu parlamentarnego. I mimo, że słowa te zabrzmiały jak dodawanie odwagi przed leczeniem kanałowym u dentysty, słowa Schetyny są właściwa oceną sytuacji. Nowoczesna będzie musiała pogodzić się z utratą suwerenności. Decyzja w tej sprawie zapadła już dawno, kiedy obie partie zawarły Koalicję Obywatelską.

Zostaje tylko wybór kolejnego scenariusza: kolejne głosowanie za jakiś czas, wygrane tym razem przez zwolenników integracji, albo rozłam w Nowoczesnej i przejście grupy polityków do PO. Ten drugi jest dla „jednolitofrontowców” znacznie mniej korzystny, bo nie rozwiązuje problemu liberalnej konkurencji i i utrzymywania dodatkowego politycznego szyldu. Wygląda jednak na to, że to on realizowany będzie w najbliższych dniach. Do Platformy odejść ma 7-8 parlamentarzystów.

W tle zawartego przez Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Grzegorza Schetynę układu o połączeniu, są oczywiście wybory i walka o miejsca na listach. Ci którzy mają większe szanse w PO, dążą do połączenia. Kamila Gasiuk-Pihowicz ma podobno obiecane biorące miejsce do Parlamentu Europejskiego. Ci którzy narazili się kiedyś PO, wolą zachować odrębność organizacyjną, licząc na wynegocjowanie przez Katarzynę Lubnauer lepszych miejsc jako część koalicji i jednocześnie konkurencji dla PO.  Ma to związek nie tylko z własną kariera, ale także z diagnozą polityczną i rozstrzygnięciem w jakiej formule koalicja anty-PiS będzie bardziej skuteczną.  Bo dla grupy skupionej wokół Kamili Gasiuk-Pihowicz walka z partią rządzącą jest co najmniej taka samo ważna, jak dobre miejsca na listach. Paradoksem jest to, że dla tych, którzy chcą nadal wznosić sztandar Nowoczesnej – też. Obie strony zgodnie z zasadami greckiej tragedii – mają więc z punktu widzenia opozycji, rację. A w takiej sytuacji można spodziewać się emocjonalnej wojny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA