fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koalicja Obywatelska

Koronawirus. Platforma Obywatelska przedstawia pomysły na usprawnienie szczepień na COVID

Borys Budka
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Proponujemy pięć konkretnych rozwiązań, które zapewnią, że szczepienia przeciw COVID będą przebiegały sprawniej - mówił po spotkaniu przedstawicieli opozycji z premierem Mateuszem Morawieckim ws. szczepień na COVID-19 przewodniczący PO, Borys Budka.

Pierwsza propozycja PO to decentralizacja szczepień. - Najważniejsze, by skorzystać z wiedzy lekarzy, dotyczącej ich pacjentów. Decentralizacja będzie powodowała, że nie będzie absurdalnych sytuacji, w których ciężko chorzy seniorzy muszą dojeżdżać (na szczepienia) 200 km - mówił Budka.

Druga propozycja PO to "zapewnienie seniorom powyżej 70. roku życia kolejnych terminów szczepień".

Jak tłumaczył Budka chodzi o "uruchomienie kalendarza szczepień również po 1 kwietnia" (obecnie punkty szczepień nie rejestrują na szczepienia po 31 marca).

- Trzeci element: Dostarczenie szczepionki do miejscowości proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Dziś do każdego punktu szczepień dowozi się taką samą liczbę szczepionek - zauważył lider PO.

Czwarta propozycja to przesunięcie przed funkcjonariuszy państwowych w kolejce do szczepień na COVID-19 "wielu osób chorych, które powinny być szczepione wcześniej niż przedstawiciele władzy". Budka mówił, że "dzięki opozycji i dzięki temu, że media wychwyciły próbę wciśnięcia funkcjonariuszy państwowych przez najciężej chorych, rząd zmienił zasady i pacjentów onkologicznych umieścił wyżej"

Piąta propozycja to "wykorzystanie systemu zarządzania kryzysowego do powiadamiania osób uprawnionych i dystrybucji szczepionek". - Elementem tego systemu są samorządy - zauważył Budka dodając, że samorządy są gotowe do pomocy w programie szczepień.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA