fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Unia Europejska grozi Bolsonaro. "Nie ma mowy o współpracy"

AFP
Jeżeli Brazylia nie podejmie skutecznych działań w walce z szalejącymi w Amazonii pożarami, Francja i Irlandia zamierzają zablokować umowę między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur). Umowa ta powstawała w pocie czoła przez 20 lat.

Umowa, po 20 latach negocjacji, została uzgodniona w czerwcu, ale jeszcze nie została ratyfikowana. Zakłada zasadę wolnego handlu między Unią Europejską a Mercosur - międzynarodową organizacją Wspólny Rynek Południa.

Według BBC umowa ta miałaby być jedną z najpoważniejszych umów zawartych przez kraje Unii Europejskiej.

W jej wyniku UE i Mercosur obniżyłyby lub zniosły taryfy handlowe, co unijnym przedsiębiorstwom wytwarzającym produkty przemysłowe czy samochody umożliwiłoby dotarcie do rynku południowoamerykańskiego, krajom Mercosuru z kolei ułatwiłoby eksport do Europy produktów rolnych - cukru, wołowiny czy drobiu.

Szalejące a Amazonii pożary niepokoją przywódców europejskich. Konieczność podjęcia natychmiastowej walki z ogniem trawiącym płuca Ziemi podkreślili m.in. Angela Merkel i Emmanuelle Macron, który twierdzi, że prezydent Brazylii Jair Bolsonaro "okłamał" go podczas czerwcowego spotkania G20 w Osace w sprawie jego zobowiązań klimatycznych i dlatego Francja jest skłonna zablokować umowę UE - Mercosur.

Ostro zaatakował brazylijskiego prezydenta premier Irlandii Leo Varadkar.  Rząd Irlandii, poddawany naciskom przez rodzimych rolników, którzy obawiają się konkurencyjnych produktów z Ameryki Południowej, był już gotów przejrzeć wspomnianą umowę punkt po punkcie, jednak na wieść o tym, że obecne pożary są o 80 proc. większe niż ubiegłoroczne, zmienił decyzję.

- Nie ma mowy, aby Irlandia poparła umowę UE-Mercosur, jeśli Brazylia nie wywiąże się ze swoich zobowiązań w zakresie ochrony środowiska - stwierdził stanowczo Varadkar, "orwellowskimi" nazywając próby obarczenia przez Bolsonaro odpowiedzialnością za pożary w Amazonii organizacji ekologicznych.

Do zablokowania umowy UE-Mercosur Irlandia potrzebowałaby innych członków UE, ale może to być najbardziej realna forma międzynarodowej presji na prezydenta Jaira Bolsonaro, aby przywrócił ograniczenia w wyrębie lasów deszczowych i zasady ochrony życia mieszkających tam plemion.

Macron ogłosił, że rozmiar amazońskich pożarów spowodował, iż stają się one globalnym problemem i kwestia ta będzie jednym z głównych tematów szczytu G7 w ten weekend we francuskim nadmorskim mieście Biarritz. Jednak Bolsonaro będzie prawdopodobnie bronił Donald Trump, który uważa skrajnie prawicowego przywódcę Brazylii za bliskiego sojusznika i ignoruje naukowe dowody wskazujące przyczyny kryzysu klimatycznego.

Niemiecki rząd do tej pory nie wspominał o losie Mercosuru, ale - wraz z Norwegią - wstrzymał darowizny na Fundusz Amazoński rządu brazylijskiego.

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, powiedział, że jest „głęboko zaniepokojony” pożarami w Amazonii, ale jak dotąd rząd nie skomentował losu Mercosuru, który ma zostać ratyfikowany dopiero za dwa lata, czyli długo po brexicie.

Źródło: BBC, euractiv.pl. The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA