fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Gliński: 10 kwietnia. Tego dnia zaczęliśmy mówić o patriotyzmie

Piotr Gliński
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Miłość do własnej ojczyzny, to, co jest związane ze wzmacnianiem naszej wspólnoty narodowej, krótko mówiąc patriotyzm, to jest nie tylko rzecz oczywista, ale też rzecz bardzo potrzebna dla przyszłości i dla szans rozwojowych każdej wspólnoty. Oczywiste, że nie powinniśmy się tego wstydzić i to jest jakiś absurd, że ktoś próbował tego rodzaju pedagogikę wstydu w Polsce lansować - powiedział wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

- Powinniśmy szanować symbole narodowe i powinniśmy zachęcać do tego, żeby one były prezentowane, żeby być z nich dumnymi, przede wszystkim dlatego, że to są pewne skrótowe symbole, które nas łączą, a dla wspólnoty narodowej i kulturowej najważniejsze jest to, żeby była razem, bo siła wspólnoty i możliwości rozwojowe zależą od tego czy potrafimy być razem, czy potrafimy się właśnie identyfikować, czy potrafimy odnajdywać naszą tożsamość, rozumieć co to znaczy być Polakiem, co to znaczy być odpowiedzialnym za naszą wspólnotę i do tego służą nam symbole. Także zachęcamy wszystkich, żeby dumnie prezentować je w każdy możliwy sposób - mówił Gliński w niedzielę, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem wicepremiera „po 1989 roku w dużej mierze przeważały takie tony zawstydzenia, tony pedagogiki wstydu, a bycie Polakiem miało nas ograniczać”. - To jest bardzo przykre, że to w jakimś sensie było widoczne i w pewnych mediach, i w pewnych ośrodkach politycznych dominowało - mówił Gliński.

- Ale ja pamiętam też takie odrodzenie naturalne polskiej wspólnoty, niestety związane z tragicznym wydarzeniem, bardzo tragicznym wydarzeniem, tzn. z 10 kwietnia (katastrofą smoleńską - red.). Pamiętam, że tego dnia zaczęliśmy mówić o patriotyzmie. A wcześniej wielu ludzi wstydziło się używać słowa „naród”, „wspólnota”, „patriotyzm”, „biało-czerwona” - przekonywał w TVP Info.

- Miłość do własnej ojczyzny, to, co jest związane ze wzmacnianiem naszej wspólnoty narodowej, krótko mówiąc patriotyzm, to jest nie tylko rzecz oczywista, ale też rzecz bardzo potrzebna dla przyszłości i dla szans rozwojowych każdej wspólnoty - dodał minister kultury. - Gdy mówimy o odpowiedzialności obywatelskiej, gdy mówimy o patriotyzmie, to przecież mówimy to odnosząc się do naszej wspólnoty narodowej. Więc jest oczywiste, że nie powinniśmy się tego wstydzić i to jest jakiś absurd, że ktoś próbował tego rodzaju pedagogikę wstydu w Polsce lansować, a nawet forsować, za pomocą bardzo silnych instytucji - dodał Gliński, nie konkretyzując jednak, jakie „instytucje” miał na myśli.

- Nie wstydźmy się mówić prawdy o tej historii, nie wstydźmy się także polskiego godła, polskiej flagi, barw narodowych, polskiego hymnu - zaapelował Piotr Gliński.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA