Umowy na czas określony: zmiany w kodeksie pracy będzie można ominąć

Duża grupa pracowników nadal będzie pracować na umowach terminowych mimo zastrzeżenia, że mają być zawierane tylko na 33 miesiące.

Aktualizacja: 16.11.2015 17:36 Publikacja: 16.11.2015 16:10

Umowy na czas określony: zmiany w kodeksie pracy będzie można ominąć

Foto: 123RF

Nowela kodeksu pracy, która zacznie obowiązywać od 22 lutego 2016 r., przewiduje usztywnienie zasad zatrudnienia ponad 2 mln osób pracujących na umowach na czas określony. Po zmianach będzie to możliwe przez maksymalnie 33 miesiące na nie więcej niż trzech kolejnych umowach. Nowelizacja przewiduje w nowym art 251 § 4 kodeksu pracy pięć wyjątków, kiedy nowe ograniczenia nie znajdą zastosowania.

Zdradliwe wyjątki

Najważniejsza dla pracodawców będzie możliwość zatrudnienia na umowach terminowych – bez względu na ograniczenia – jeśli wskażą obiektywne przyczyny po jego stronie. Przepis wymaga, aby taka umowa służyła zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jej zawarcie było niezbędne.

Przykładem może być wykonanie umowy zawartej w trybie zamówień publicznych. Pytanie jednak, jak ten przepis będzie interpretowany w firmach stale wykonujących określone projekty na rzecz różnych zamawiających.

Wspomniany wyjątek będą też mogły wykorzystywać szpitale, które co roku podpisują kontrakty z NFZ i nigdy nie wiadomo, czy w przyszłym roku kontrakt zostanie przedłużony. Powstaje jednak pytanie, czy szpital będzie mógł w ten sposób zatrudniać wszystkich lekarzy czy pielęgniarki, czy tylko niewielką grupę pracowników, np. obsługujących najbardziej deficytowe zabiegi. Spore wątpliwości budzi też możliwość zatrudnienia cudzoziemców. Z założenia ich zatrudnienie jest terminowe, bo wyznacza je okres pozwolenia na pracę w Polsce. Przyczyna takiego okresowego zatrudnienia, choć obiektywna, leży po stronie nie pracodawcy, ale pracownika. Jednocześnie przedsiębiorca nie może zatrudniać go dłużej, niż zezwalają przepisy, bo grożą za to kary. Przedsiębiorcy nie powinni mieć natomiast problemów w pozostałych przypadkach dozwolonego zatrudniania z pominięciem nowych ograniczeń. Będzie ono możliwe podczas zatrudniania na zastępstwo, przy pracach dorywczych i sezonowych czy na czas kadencji np. członka zarządu spółki prawa handlowego.

– Te przepisy to jedyna szansa dla przedsiębiorców, którzy nie zechcą zatrudniać wszystkich pracowników na bezterminowych umowach – komentuje dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy.

Czarne wizje

Nie wszyscy prawnicy zgadzają się z taką interpretacją nowych przepisów. Twierdzą, że stosowanie wynikających z nich wyjątków może okazać się w praktyce niemożliwe.

– Rzecz w tym, że art. 251 § 4 k.p. przewiduje możliwość zastosowania wyjątku, gdy zawarcie umowy okresowej jest niezbędne – zauważa dr Marcin Wujczyk, radca prawny z kancelarii Książek, Bigaj. – W praktyce w każdej takiej sytuacji możliwe jest zawarcie umowy na czas nieokreślony, bez względu na to, czy zatrudniana osoba ma wykonywać prace sezonowe, czy zastępować pracownicę na urlopie macierzyńskim. Tak ujęte zatrudnienie na czas określony może zostać uznane za zbędne – mówi Wujczyk. I dodaje, że jedyna nadzieja w sądach pracy. – Myślę, że liberalnie podejdą do interpretacji nowych przepisów – zaznacza.

Opinia dla „Rz"

Piotr Wojciechowski, adwokat, współpracuje z kancelarią Raczkowski, Paruch

Nowe przepisy są dość zdradliwe. Może się okazać, że po zmianach będą one inaczej interpretowane przez przedsiębiorców, Państwową Inspekcję Pracy i sądy pracy. Nie zgadzam się z tezą, że po zmianach nie będzie możliwe terminowe zatrudnienie z zastosowaniem wyjątków przewidzianych w nowych przepisach. Inaczej taki przepis należałoby uznać za niemożliwy do zastosowania, a byłoby to sprzeczne z intencją ustawodawcy. Na szczęście inspektor pracy, nawet jeśli inaczej zinterpretuje przepisy, nie będzie mógł ukarać przedsiębiorcy. W najgorszym razie pracownik złoży do sądu pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy. Najważniejsze jest, by po 22 lutego 2016 r. przedsiębiorcy stosujący wyjątki wypełnili formalności, bo za to grozi kara, nawet do 30 tys zł. W ciągu trzech miesięcy od wejścia noweli w życie trzeba uzupełnić umowy o pracę i w ciągu kolejnych pięciu dni zgłosić to do PIP.

Nowela kodeksu pracy, która zacznie obowiązywać od 22 lutego 2016 r., przewiduje usztywnienie zasad zatrudnienia ponad 2 mln osób pracujących na umowach na czas określony. Po zmianach będzie to możliwe przez maksymalnie 33 miesiące na nie więcej niż trzech kolejnych umowach. Nowelizacja przewiduje w nowym art 251 § 4 kodeksu pracy pięć wyjątków, kiedy nowe ograniczenia nie znajdą zastosowania.

Zdradliwe wyjątki

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą