fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Szef ma prawo zapytać o szczepienie

szczepienie
Szef ma prawo zapytać o szczepienie
Adobe Stock
Pracodawca może przetwarzać informacje o zaszczepieniu się pracowników przeciwko Covid-19, ale tylko wyjątkowo. Na przykład wtedy, gdy uzna je za niezbędne do wykonania ciążących na nim obowiązków BHP.

Informacja o zaszczepieniu ujawnia informację o zdrowiu. Należy zatem do danych osobowych szczególnej kategorii, których przetwarzanie wymaga spełniania przesłanek określonych w art. 9 RODO. Są one bardziej rygorystyczne niż te dotyczące przetwarzania tzw. zwykłych danych osobowych.

Ochrona zdrowia i życia

Podstawą z art. 9 RODO, która wydaje się najbardziej adekwatna do przetwarzania przez pracodawcę informacji o zaszczepieniu się pracownika, jest niezbędność do wypełnienia przez administratora (pracodawcę) obowiązków wynikających z przepisów prawa. Art. 207 § 2 kodeksu pracy ustanawia obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Niewątpliwie więc przetwarzanie danych o szczepieniach pracowników, które jest niezbędne do wypełnienia tego obowiązku, byłoby zgodne z prawem.

Czytaj także: Zmiany w kolejce do szczepień na CO...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA