Wypowiedź wicepremiera Jarosława Gowina o możliwości zignorowania przez rząd niewygodnego dla PiS orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości z pewnością pogorszy notowania Polski w oczach zagranicznych inwestorów. Poproszeni w poniedziałek przez „Rzeczpospolitą" o komentarz przedstawiciele firm z obcym kapitałem oraz organizacji zrzeszających zagranicznych przedsiębiorców nie chcieli się jednak wypowiadać. Zgodni byli za to eksperci: – To zmniejsza wiarygodność do polskich instytucji. Jeśli nie respektuje się decyzji Trybunału w tak ważnych sprawach, to można sobie wyobrazić, że nie będą one respektowane w innych, np. dotyczących arbitrażu inwestycyjnego – mówi prof. Zbigniew Zimny, ekspert ONZ i wykładowca warszawskiej Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Ocena stabilności społeczno-politycznej jeszcze bardziej się osłabi – stwierdza Sławomir Majman, były prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, doradca ds. międzynarodowych prezydenta Pracodawców RP. Obaj eksperci zarazem przyznają, że niekoniecznie ucierpi na tym napływ nowych inwestycji.

Z analiz fDI Markets wynika, że w 2017 r. zagraniczne firmy ogłosiły plany realizacji w Polsce 335 projektów inwestycyjnych. Dzięki nim powstanie 86,7 tys. nowych miejsc pracy. To najlepszy rezultat w całej Unii Europejskiej. Łączna wartość zadeklarowanych nakładów sięgnie 12,9 mld euro, co jest drugim wynikiem w UE.

Równocześnie Polska nie może odzyskać utraconej dwa lata temu na rzecz Czech palmy pierwszeństwa w atrakcyjności inwestycyjnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Badania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej przeprowadzone we współpracy z 13 izbami bilateralnymi w Polsce wśród zagranicznych inwestorów działających w kraju pokazują, że klimat inwestycyjny osłabia brak stabilności politycznej oraz prawnej.

Negatywna ocena jest odbiciem pospiesznego uchwalania ustaw regulujących funkcjonowanie branż, braku konsultacji ich projektów z biznesem oraz pojawiających się niepokojących wypowiedzi rządzących o potrzebie zmiany sposobu traktowania przedsiębiorców zagranicznych w porównaniu z krajowymi. Także opublikowany w styczniu raport HSBC, Grand Thornton i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu stwierdzał, że Polska utrzymuje dobry klimat inwestycyjny, ale zagraniczni przedsiębiorcy źle oceniają m.in. stabilność i przewidywalność prawa oraz stabilność polityczną. Największymi atutami Polski dla zagranicznych firm była stabilność ekonomiczna, wysoko oceniona została także wielkość wewnętrznego rynku, dostępność materiałów, a także współpraca z lokalną administracją. Za to na drugim biegunie znalazła się stałość i przewidywalność prawa.