fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Krok do otwarcia Muzeum Jana Pawła II

Muzeum JP2iPW
Spotkaniem prezydenta z uczniami zainauguruje w Warszawie działalność Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Pierwsza lekcja muzealna zaplanowana jest w 41. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową 16 października 2019 roku. Zbiega się w czasie z ogłoszeniem beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Jak informuje nas Andrzej Arseniuk rzecznik nowego muzeum podczas uroczystości zostanie zaprezentowanych dziewięć głównych stref muzealnych, zlokalizowanych w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej. Każda z nich - „Wspólnota", „Dom", „Kraków", „Będziesz miłował", „Mamo", „Zło dobrem zwyciężaj", „Pokój łez", „Urbi et Orbi" oraz „Dekalog" - związana jest z kluczowymi momentami życia patronów muzeum. W trakcie premiery zaprezentowane zostaną główne eksponaty.

16 października przygotowywany jest także performance Jerzego Kaliny „Strumień pamięci. Suplikacja" - będzie to „akcja obrzędowa w obecności i ze współudziałem publiczności zgromadzonej przed frontonem Świątyni Opatrzności Bożej".

Zaplanowane jest też spotkanie prezydenta RP z uczniami z udziałem abp. Metropolity Warszawskiego oraz ministra kultury. Temat lekcji : „Każdy ma swoje „Westerplatte". W lekcji weźmie udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie. Jej celem jest – jak podają organizatorzy „prezentacja aktualności nauczania św. Jana Pawła, św. Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński jako przykłady bohaterów walczących o słuszną sprawę".

Muzeum stopniowo będzie udostępniana publiczności, na początku dla grup zorganizowanych, a od nowego roku dla wszystkich.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego działa pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Ekspozycja główna znajdzie się na wysokości ósmego piętra, czyli 26 metrów. Przestrzeń wystawiennicza zajmie około 3 tys. metrów kwadratowych. Dodatkowym atutem miejsca jest taras z widokiem na panoramę Wilanowa i Warszawy.

Celem twórców jest pokazanie życia i działalności Jana Pawła II oraz Stefana Wyszyńskiego na tle historii Polski XX wieku.

Autorzy zakładają, że wystawę stałą będzie jednocześnie oglądało około 200–250 zwiedzających, a 20–30-osobowe grupy będą wpuszczane co 10–15 minut. Wystawa zostanie podzielona na 14 stref, ale tylko w strefie nazwanej „Wspólnota" będzie regulowany czas przebywania zwiedzających. Obejrzą oni około 12-minutową multimedialną prezentację, w której przypomniane zostaną niektóre proroctwa o papieżu Polaku, m.in. słowa Juliusza Słowackiego i ojca Pio.

Potem goście indywidualnie będą mogli zwiedzać pozostałą część ekspozycji, za pomocą audioprzewodnika. Szefowie muzeum zakładają, że przejście całej ekspozycji powinno zająć mniej więcej dwie godziny. Zwiedzający będą mieli możliwość odpoczynku w kawiarni lub licznych miejscach do siedzenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA