fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Prezydent Niemiec w Buchenwaldzie: to ludzie, Niemcy, zrobili to innym ludziom

AFP
Prezydent Niemiec uczcił w niedzielę 76. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, przypominając swoim rodakom o niewyobrażalnych okrucieństwach popełnionych tam przez nazistów.

- Komuniści i demokraci, homoseksualiści i tak zwani "aspołeczni" byli więzieni w Buchenwaldzie. Żydzi, Sinti i Romowie byli tu mordowani - powiedział prezydent Frank-Walter Steinmeier podczas przemówienia w pobliskim niemieckim mieście Weimar, 76 lat po wyzwoleniu obozu przez siły amerykańskie.

- Ze swoją różnorodnością grup ofiar, Buchenwald reprezentuje całe barbarzyństwo nazistów, ich agresywny nacjonalizm na zewnątrz, wewnętrzną dyktaturę i rasistowski sposób myślenia - powiedział Steinmeier. - Buchenwald oznacza rasowy fanatyzm, tortury, morderstwa i eliminacje - podkreślił.

Ocalałym z Holokaustu i ich rodzinom nie pozwolono w tym roku uczestniczyć w obchodach rocznicowych z powodu pandemii koronawirusa. Ocalali z różnych części świata zamiast tego uczestniczyli w niedzielnej ceremonii transmitowanej w Internecie. Zakrojone na szeroką skalę obchody 75. rocznicy w ubiegłym roku zostały odwołane ze względu na wymogi dystansu społecznego.

Obóz koncentracyjny Buchenwald powstał w 1937 r. Ponad 56 000 z 280 000 więźniów przetrzymywanych w Buchenwaldzie i jego obozach pobocznych zostało zabitych przez hitlerowców lub zmarło w wyniku głodu, choroby lub eksperymentów medycznych przed wyzwoleniem obozu 11 kwietnia 1945 r.

- To była dyktatura, nazistowskie przywództwo, które było odpowiedzialne za najokrutniejsze zbrodnie i ludobójstwo - powiedział Steinmeier. - Ale to ludzie, Niemcy, zrobili to innym ludziom - dodał.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA