fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Yad Vashem: Więcej polityków niż ocalałych z Holokaustu

AFP
We wczorajszych uroczystościach w Yad Vashem w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, uczestniczyło 600 polityków na 700 zaproszonych osób. Ocaleni z Holokaustu są oburzeni.

We wczorajszych uroczystościach w Jerozolimie wzięło udział 50 delegacji oraz 41 szefów państw i rządów.

Czytaj także: Polska porażka w Jerozolimie

Do Yad Vashem, gdzie odbywały się uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu, zaproszono w sumie 700 osób. Zagraniczne media zwracają uwagę, że w tym gronie znalazło się miejsce tylko dla 84 osób, które przeżyły Holokaust.

Dlatego doceniany jest gest ukraińskiej delegacji, która swoje miejsca odstąpiła ocalałym.

"Dowiedzieliśmy się, że wielu ocalałych nie mogło być obecnych podczas Światowego Forum Holokaustu. Nasza delegacja odstąpiła im swoje miejsca, podobnie jak wielu izraelskich ministrów. To ci ludzie przede wszystkim zasługują na szacunek" - napisał wczoraj na Twitterze obecny w Yad Vashem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaproszenie zaledwie 84 osób ocalałych z Holokaustu krytykują sami zainteresowani. 86-letni mieszkaniec Hajfy, Tamar Livni, zwrócił uwagę, że zamiast wydawać miliony na ceremonie, powinno się je przeznaczyć na pomoc dla ocalonych.

Podobną opinię wyraził 83-letni Avi Albahari, mówiąc, że tego samego dnia, gdy świętowana jest rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, ci, którzy zdołali przeżyć, są ignorowani.

W Izraelu żyje obecnie jeszcze 200 tysięcy osób, które przeżyły Holokaust.

Jak podkreśla charytatywna organizacja "Aviv for Holocaust Survivors”, jedna czwarta z nich żyje w biedzie, nieświadoma swoich praw ani świadczeń, które powinna otrzymywać z izraelskiego Ministerstwa Finansów, z Niemiec, Konferencji na temat żydowskich roszczeń materialnych przeciwko Niemcom (Claims Conference), Fundacji na Rzecz Ofiar Holokaustu czy innych instytucji.

Źródło: EFE, aurora-israel.co.il
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA