fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Większy eksport z Niemiec szansą dla polskich firm

Bloomberg
Perspektywy dla słabnącego w ostatnim okresie niemieckiego eksportu mogą się poprawić. Jak podał w poniedziałek monachijski instytut ekonomiczny ifo Institute, wskaźnik obrazujący oczekiwania eksportowe wśród firm w przemyśle wzrosły do -1,2 punktu bilansowego w październiku z poziomu -5,3 punktu bilansowego we wrześniu. Ma to oznaczać, że pomimo niepewności wynikającej z perspektywy brexitu, część niemieckich eksporterów widzi szansę poprawy swoich wyników w nadchodzących miesiącach.

To jednak nie oznacza jeszcze optymizmu, raczej mniejszy pesymizm – podkreśla Clemens Fuest, prezydent ifo Institute. Zwłaszcza, że poprawa nastrojów widoczna była głównie w sektorze elektrotechnicznym. Mimo to, również w innych branżach rosną oczekiwania co do zwiększenia eksportu, m.in. w branży motoryzacyjnej, a także w sektorze produkcji żywności i napojów.

Kondycja niemieckiego eksportu ma bezpośrednie przełożenie na wyniki eksporterów polskich. Według ostatnich danych GUS, Niemcy mają obecnie 27,7-procentowy udział w całości polskiego eksportu i są dla nas najważniejszym partnerem handlowym. Szczególnie mocno zagrożona jest polski przemysł motoryzacyjny, dla którego Niemcy są najważniejszym odbiorcą. Polska jest jednym z kluczowych dostawców części do produkcji samochodów w niemieckich fabrykach.

Oczekiwania eksportowe ifo oparte są na około 2,3 tys. miesięcznych raportów pochodzących od producentów. Firmy proszone są o zgłaszanie swoich prognoz eksportowych na kolejne trzy miesiące i opisani ich jako „rosnące", „niezmienione" lub „malejące". Wartość bilansowa tych prognoz stanowi różnicę w procentach odpowiedzi „rosnących" i „malejących".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA