fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Izraelsko-palestyńska wojna handlowa: Izrael blokuje eksport z Autonomii

AFP
Izrael zablokował eksport palestyńskich produktów, które są transportowane za granicę przez Jordanię.

Dziennik "Haarec" - powołując się na Według ministra obrony Izraela Naftalego Bennetta - informuje, że jest to element sankcji nałożonych przez Izrael na Autonomię Palestyńską za próby gospodarczego uniezależnienia się od Izraela.

We wrześniu 2019 roku władze Autonomii zakazały importu cieląt z Izraela w ramach prób osłabiania gospodarczych związków z Izraelem. W ostatnich latach Palestyńczycy kupowali od hodowców w Izraelu około 140 tys. cieląt rocznie o wartości prawie 300 mln dolarów.

Izraelskie władze uznały decyzje władz Autonomii jako naruszenie gospodarczej części porozumienia z Oslo z 1994 roku. Pierwszymi sankcjami odwetowymi było zabranie palestyńskim przedsiębiorcom przepustek i zezwoleń na handel, zatrzymywanie darowizn przekazywanych do Strefy Gazy oraz zakaz sprowadzania bydła, które Palestyńczycy importowali niezależnie do Strefy Gazy.

Wydawało się, że w grudniu 2019 roku obie strony porozumiały i się i są o krok od zakończenia sporu. Jednak według izraelskiego dziennika porozumienie storpedowali izraelscy hodowcy, którzy zażądali wprowadzenia zakazu importu warzyw z Zachodniego Brzegu, by zmusić Palestyńczyków do dalszych ustępstw. Palestyńczycy zgodzili się jedynie ograniczonego importu cieląt.

Izrael nie tylko zablokował import palestyńskich produktów rolnych, ale także wprowadził zakaz eksportu wszystkich palestyńskich produktów na światowe rynki przez granicę z Jordanią.

Blokada ma zostać zniesiona, jeśli Autonomia Palestyńska wycofa się z bojkotu izraelskiego bydła. Izraelski rząd zamierza  stopniowo zwiększać sankcje, dopóki władze Autonomii nie ustąpią. Palestyńczycy twierdzą, że mają kilka "opcji i środków", dzięki którym mogą  zareagować na każdą decyzję Izraela mającą na celu zaszkodzenie gospodarce Autonomii.

Według dziennika "Haarec" Izraelczycy już zawrócili 25 ciężarówek z palestyńskimi produktami rolnymi, które przez Jordanię jechały do Turcji. Wartość zastopowanego eksportu to 50 mln szekli  czyli niemal 57 mln złotych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA