fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Ikea ukarana za szpiegowanie pracowników. 1 mln euro kary

Ikea
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Szwedzki koncern został ukarany przez francuski sąd za szpiegowanie pracowników. Ukarano także byłego dyrektora generalnego.

Francuski oddział Ikei został we wtorek ukarany za szpiegowanie pracowników. Sąd uznał, że szwedzki gigant meblowy jest winny niewłaściwego gromadzenia i przechowywania danych o swoich pracownikach i skazał Ikeę na 1 mln euro grzywny.

Ikea miała szpiegować pracowników przez kilka lat, a także naruszać ich prywatność poprzez przeglądanie zapisów ich kont bankowych. Koncern miał także wykorzystywać fałszywych pracowników do sporządzania raportów na temat personelu. Prokuratura domagała się za to kary w wysokości 2 mln euro.

Po wyroku Ikea poinformowała, że analizuje decyzję sądu, ale nie po to, by się odwoływać, ale by sprawdzić, czy potrzebne są dalsze środki w celu wyeliminowania zbędnego nadzoru nad pracownikami.

- Ikea Retail France zdecydowanie potępiła te praktyki, przeprosiła i wdrożyła plan działania, by temu zapobiegać – cytuje Reuters oświadczenie francuskiej Ikei.

Nie tylko koncern został ukarany. Były dyrektor generalny francuskiego oddziału Jean-Louis Baillot został przez sąd uznany za winnego w sprawie i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Sąd ukarał go także grzywną w wysokości 50 tys. euro za przechowywanie danych osobowych.

Zarzuty szpiegowania pracowników dotyczyły lat 2009-2012, chociaż prokuratura twierdzi, że inwigilacja zaczęła się jeszcze na początku tysiąclecia. Zarzuty postawiono nie tylko koncernowi i dyrektorowi generalnemu, ale także kilku kierownikom sklepów, pracownikom działu kadr, a także prywatnym detektywom czy policjantom. Ikea miała gromadzić dane o pracownikach w celu sprawdzania ich finansów i życia osobistego – koncern zaprzecza jednak, że tworzył system inwigilacji, choć przyznał się do niektórych praktyk.

Po wyjściu sprawy na jaw w 2012 roku koncern dokonał przeglądu swojej polityki wobec pracowników i klientów (część zarzutów dotyczyła także szpiegowania klientów) i zwolnił kilku menedżerów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA