Handel

Zara i H&M rezygnują z moheru. "Nie" dla okrucieństwa wobec zwierząt

Adobe Stock
Wielkie światowe marki modowe wycofują się ze stosowania moheru w swoich produktach. Zara i H&M ogłosiły swoją decyzję w reakcji na raport organizacji PETA, który alarmował o cierpieniu zwierząt hodowanych w celu pozyskania tego rodzaju wełny - informuje CNN.

PETA opublikowała we wtorek raport, który - jak twierdzi organizacja - dokumentuje okrucieństwo wobec zwierząt na 12 fermach kóz angorskich w RPA. Kraj ten produkuje ponad połowę moheru na świecie, jak podaje jego ministerstwo rolnictwa.

Wideo opublikowane przez PETA pokazuje robotników ciągnących zwierzęta po ziemi i używających wobec nich nadmiernej siły. Według organizacji część zwierząt miała też liczne rany spowodowane zbyt szybkim ścinaniem wełny. Zdaniem PETA niektóre kozy padły z powodu urazów lub pragnienia - relacjonuje CNN.

Wełna moherowa służy do produkcji swetrów, płaszczy zimowych czy garniturów.

"Dla nas sprawą najwyższej wagi jest dobre traktowanie zwierząt, dlatego postanowiliśmy wycofać produkty z moheru" - napisał koncern H&M w oświadczeniu wydanym wkrótce po ujawnieniu raportu. Zmiana ma wejść w życie najpóźniej w 2020 roku.

Ten sam termin wycofania moheru ze swoich sklepów podała firma Inditex, właściciel m.in. marki Zara. Z kolei już od przyszłego roku z moheru zrezygnują marki Athleta, Banana Republic, Gap i Old Navy.

Stowarzyszenie hodowców kóz angorskich w RPA do nie odpowiedziało na prośbę CNN o komentarz w tej sprawie.

Źródło: rp.pl na podst. CNN

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL