fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Wzrosty po decyzji FED

Bloomberg
Amerykańskie giełdy pozytywnie zareagowały na decyzję Rezerwy Federalnej i dzień zakończyły mocnymi wzrostami.
Dow Jones Industrial wzrósł o 1,28 proc. do poziomu 17749,09 pkt.  Indeks S&P zwyżkował o 1,45 proc. i dzień zakończył z wynikiem 2073,07 pkt. Największą zmianę odnotował Nasdaq, który zwiększył wycenę o 1,52 proc. dobijając do 5071,13 pkt.
Środowa sesja przebiegała w oczekiwaniu na decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej. FED nie zaskoczył i po wielu latach braku aktywności zdecydował się podnieść stopy procentowe w USA. Główna skoczyła do 0,25-0,50 proc. z 0,0-0,25 proc. Była to pierwsza podwyżka od 2006 r. i pierwsza zmiana od 2008 r. W ten sposób z ciśnienie związane ze spekulacjami "co zrobi FED" w końcu zeszło z rynków. Wskazują na to analitycy.
- W końcu mamy jasność co do polityki Fed, czego brakowało w ostatnim czasie i to jest pozytywny czynnik - uważa Matt Maley, strateg z Miller Tabak & Co. w Nowym Jorku.
- Wiemy też, że Fed będzie "gołębi". Chociaż inwestorzy się tego spodziewali, to dobrze mieć ostateczne potwierdzenie - tłumaczy.
- Fed potwierdził dobry stan amerykańskiej gospodarki, ale nie zaskoczył rynków bardziej agresywnym podejściem do cyklu zaostrzenia polityki pieniężnej. To bardzo gołębia podwyżka - ocenił Stephen Wood, strateg z Russel Investments w Nowym Jorku.
Janet Yellen, prezes Fed zapewniła na konferencji po posiedzeniu, że proces normalizacji stóp procentowych w USA będzie przebiegał stopniowo i łagodnie.
W komunikacie Fed ocenił, że warunki gospodarcze uzasadniają tylko stopniowe podnoszenie stóp procentowych. Ścieżka wzrostu stóp będzie zależna od danych gospodarczych.
Zdaniem Fed poprawa warunków na rynku pracy jest znacząca, jednak wciąż istnieje przestrzeń do dalszej poprawy. Ryzyka dla wzrostu gospodarczego i rynku pracy są zbalansowane, a Rezerwa Federalna będzie uważnie obserwować rzeczywistą i oczekiwaną inflację.
Decyzja o podwyżce stóp procentowych była najważniejszym punktem środowego kalendarium dla inwestorów. W cieniu pozostał odczyt dotyczący produkcji przemysłowej. Słabe wyniki, spadek w listopadzie o 0,6 proc. wobec prognozowanego spadku o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, nie wpłynęła jednak zbyt negatywnie na inwestorów.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA