fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Rynek kapitałowy ze strategią

Fotorzepa, Robert Gardziński
Rynek kapitałowy w Polsce nie działa. Ma go uzdrowić przyjęta właśnie przez rząd strategia rozwoju.

Polska gospodarka mogłaby czerpać z rynku kapitałowego więcej korzyści. Rynek długu korporacyjnego, zwłaszcza mniejszych podmiotów, zamarł po tzw. aferze GetBacku. Spółki nie spieszą się też po kapitał na giełdę, bo z jednej strony zniechęca je dobra koniunktura (mają zyski) i tani kapitał w bankach, a z drugiej – mocno przeregulowany rynek.

Czytaj także: Dietl: mamy w końcu spójną wizję rozwoju rynku kapitałowego

– Potrzebujemy zmian, tj. nowej, uzdrawiającej rynek rządowej strategii – nawoływali od lat finansiści, z Waldemarem Markiewiczem, szefem Izby Domów Maklerskich, na czele. Takie apele pozostawały jednak bez echa.

Po niemal dwóch latach prac, nierzadko burzliwych konsultacji i częstych zmian samych ministrów finansów, rząd przyjął w końcu strategię rozwoju rynku kapitałowego.

– Głównym celem jest poszerzenie możliwości finansowania działalności przez polskie, głównie małe i średnie, firmy, które są istotne dla rozwoju gospodarczego kraju. Nie chodzi o budowanie giełdy jak z hollywoodzkich filmów, ale raczej o efektywny rynek kapitałowy realizujący misję wobec całej gospodarki i wspierający ekspansję polskich przedsiębiorstw – mówi nam Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

Trzeba usunąć 20 najważniejszych (głównie legislacyjnych) barier, które stoją na drodze szybszego rozwoju rynku, i wdrożyć 90 zaproponowanych w strategii najważniejszych działań.

Czytaj także: Kwieciński: 20 barier do usunięcia, 90 działań do podjęcia

– Propozycjami o największym ciężarze gatunkowym są zapisy dotyczące sądu rynku kapitałowego oraz obligacji rozwojowych. Szybkie efekty może przynieść z kolei systematyczne eliminowanie barier regulacyjnych – ocenia Marek Dietl, prezes warszawskiej giełdy.

Inwestorów mają też zachęcić niższe podatki od dywidend oraz możliwość podatkowej kompensacji zysków i strat od inwestycji w fundusze inwestycyjne.

To dopiero początek. – Od strategii ważniejsza jest osoba odpowiedzialna za jej realizację – mówili w Krynicy Wiesław Rozłucki, b. prezes giełdy, i Jacek Socha, partner w PwC.

Kto będzie wdrażał strategię? – Tą osobą będzie pełnomocnik ministra finansów, inwestycji i rozwoju w randze wiceministra finansów – zdradza nam Jerzy Kwieciński.

Strategia rozwoju rynku kapitałowego trafiła we wtorek pod obrady rządu. Rada Ministrów ostatecznie przyjęła dokument, który ma być kołem ratunkowym dla naszego rynku. „Silniejszy, bardziej rozbudowany i efektywny rynek kapitałowy przyciągający zasoby kapitału z kraju i zagranicy powinien być kluczowym elementem długoterminowej polityki gospodarczej państwa" – można przeczytać w komunikacie po posiedzeniu rządu.

O potrzebie stworzenia strategii mówiono od dawna. Temat wielokrotnie był poruszany m.in. przez Izbę Domów Maklerskich podczas corocznych konferencji odbywających się w Bukowinie Tatrzańskiej. Przez długi czas wydawało się jednak, że strategia jest tylko pobożnym życzeniem uczestników rynku. Pod koniec lutego Ministerstwo Finansów w końcu jednak opublikowało projekt strategii. Po siedmiu miesiącach od tego wydarzenia dokument został przyjęty przez rząd.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA