fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

25 lat GPW. Andrzej Duda - wspierajmy giełdę

Fotorzepa
- Giełda rozwija się wspaniale, działajmy tak dalej, byśmy byli liderem gospodarki w naszej części Europy - powiedział podczas inauguracji 25-lecia GPW prezydent Andrzej Duda. - Chciałbym aby giełda wspierała wszystkich którzy są innowacyjni - dodał.

-Ja miałem wtedy 19 lat i na tej giełdzie m.in. moi koledzy startowali. My byliśmy tymi, którzy fascynowali się giełdą na samym początku.  Ona oczywiście, wtedy, w porównaniu z dzisiejszą giełdą, była banalnie łatwa. Tych spółek przez długi czas było niewiele - wspominał prezydent Andrzej Duda podczas swojej pierwszej wizyty na GPW. -  Dzisiaj jest na głównym parkiecie ponad 400 spółek, dla kogoś kto nie jest ekspertem to już jest gąszcz  i ciężko się w tym poruszać - powiedział Duda.

- Giełda rozwija się wspaniale, jest czwartą giełdą w Europie, jest absolutnym liderem w naszej części Europy - zaakcentował prezydent  - Patrzmy na giełdę, na to jak się rozwija, wspierajmy giełdę dobrymi regulacjami - powiedział prezydent. Prezydent pogratulował GPW kodeksu dobrych praktyk.

- Giełda jest ogromnie ważna - zapewnił prezydent. - Chciałbym aby giełda wspierała wszystkich którzy są innowacyjni, wszystkich tych którzy chcą się rozwijać - powiedział Andrzej Duda .

- Składam najserdeczniejsze życzenia giełdzie, i wszystkim którzy ją prowadzili przez 25 lat - powiedział prezydent.

- W historii gospodarczej Polski jest wiele ważnych dat, ale 12.04.1991 r. zajmuje wśród nich rolę szczególną. 25 lat temu został podpisany akt założycielski GPW. Kilka dni później miało miejsce pierwsze notowanie na warszawskiej giełdzie, w samo południe, w byłym gmachy komitetu centralnego na pożyczonym komputerze notowano akcje pięciu polskich spółek. Od tego czasu Giełda Papierów Wartościowych stała się symbolem sukcesu polskiej transformacji. Jednocześnie stała się probierzem zaufania dla  905 spółek notowanych na warszawskim parkiecie - powiedziała na rozpoczęciu obchodów 25-lecia warszawskiej giełdy prezes Małgorzata Zaleska.

We wtorek w sali notowań GPW Andrzej Duda dokonał odsłonięcia nowego dzwonu giełdowego. Ma on symbolizować ćwierćwiecze, w trakcie którego GPW stała się największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Odlany z brązu dzwon giełdowy jest podarunkiem przedstawicieli najstarszej w Polsce odlewni dzwonów, pracowni ludwisarskiej Janusza i Macieja Felczyńskich.

– Wszystko co potrzebne, aby ten odlew powstał, robiliśmy ręcznie. Nie ma tu mowy o wspomaganiu się jakimikolwiek urządzeniami mechanicznymi. Forma na taki dzwon powstaje w kilku etapach. Dokładnie tak, jak robiono to przed wiekami. Hołdujemy tej tradycji. Materiał na formę to w większości glina lessowa, taka sama jak do wyrobu cegieł. Najważniejszy jednak jest skład chemiczny stopu, którym jest brąz ludwisarski, składający się w około 78 proc. z miedzi i w 22 proc. z cyny – tłumaczy Maciej Felczyński, współwłaściciel Odlewni Dzwonów.

Ludzie rynku liczą, że na symbolach się nie skończy. Ich zdaniem wizyta Dudy jest doskonałą okazją, aby rozpocząć mozolny proces odbudowy zaufania społeczeństwa do rynku.

GPW w ciągu 25 lat przeszła długą drogę do tego, by stać się najważniejszym rynkiem regionu, jednak jej przyszłość stoi pod wielkim znakiem zapytania. Bez politycznego wsparcia i zmian legislacyjnych promujących giełdę i rynek kapitałowy może się bowiem okazać, że za kolejne 25 lat nie będzie już czego świętować.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA