fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Spadki za oceanem

Bloomberg
Pierwsza sesja bieżącego tygodnia zakończyła się niewielkimi spadkami wszystkich głównych indeksów. Na świeczniku surowce oraz zbliżający się sezon publikacji wyników.
Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się pod dyktando sprzedających. Dow Jones Industrial stracił 0,12 proc. i zakończył dzień na poziomie 17556,41 pkt. S&P 500 osunął się o 0,27 proc. do 2041,99 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,36 proc. i ostatecznie finiszował z wynikiem 4833,40 pkt.
Co przykuwa uwagę inwestorów. Tuż po kończącym dzisiejszą sesję dzwonku wyniki przedstawiła Alcoa i tym samym spółka tradycyjnie otworzyła sezon publikacji. W pierwszym kwartale 2016 r. firma odnotowała znaczny spadek zysków i w efekcie wycena jej akcji spadła w handlu posesyjnym o ponad 2 proc. Analitycy prognozują, że nie będzie to odosobniony przypadek. Szacunki wskazują, że zyski spółek zgrupowanych w indeksie S&P500 będą w pierwszym kwartale bieżącego roku o 7,7 proc. niższe niż rok wcześniej. - Tak silny spadek zysków (jaki jest prognozowany w pierwszym kwartale) nie był notowany od drugiego kwartału 2009 roku - tłumaczy Lindsey Bell, starszy analityk S&P Global Market Intelligence.
W opinii analityków, część rynku może zakładać, że pierwszy kwartał okaże się najgorszy w całym 2016 r., a potem perspektywy będą już jaśniejsze. Na rynku walutowym dolar osłabiał się w stosunku do euro. Kurs EUR/USD zbliżył się do poziomu 1,145. Po silnym umocnieniu w ubiegłym tygodniu, bez większych zmian utrzymuje się kurs japońskiego jena. Kursdolara amerykańskiego do jena znajduje się w pobliżu poziomu 108 po tym, jak po raz kolejny możliwość interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia jena zasugerowały władze Japonii. Wzrosty kontynuowały ceny ropy naftowej. Brent jest wyceniana w pobliżu poziomu 42,5 dol. za baryłkę po wzroście o 1,3 proc. i jest to najwyższy poziom w przypadku tego surowca w tym roku. WTI drożeje o 0,9 proc. i jest wyceniana na 40 dol. za baryłkę.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA