Mało której bardziej ryzykownej strategii w ostatnim kwartale zeszłego roku udało się uchronić przed stratą, jeszcze trudniej znaleźć portfel akcji, który mógłby się pochwalić zyskiem za cały 2018 r. Nieźle poradziły sobie za to strategie inwestujące w obligacje. Warto zauważyć, że częściej udawało im się również pokonać benchmark.

Czego oczekują w kolejnych miesiącach zarządzający strategiami skierowanymi do zamożnych klientów, korzystających z usług asset management? Argumenty za kolejnym udanym rokiem na rynku obligacji skarbowych pozostają właściwie niezmienne: niska inflacja, a także dobra sytuacja fiskalna państwowego budżetu. Zresztą styczeń tego roku był już czwartym miesiącem spadku rentowności skarbówek.

Zwycięzcy w grupie portfeli dłużnych, czyli zarządzający z BM Banku BGŻ BNP Paribas, przyznają, że dostrzegają w tym roku potencjał w strategiach opartych zarówno na papierach skarbowych, jak i korporacyjnych. Więcej na ten temat w komentarzu poniżej. Podobne zdanie na ten temat ma Szymon Juszczyk, dyrektor departamentu zarządzania portfelami w RDM Wealth Management. Zwraca uwagę na ryzyko inflacji związane z podwyżką cen prądu, jednak przypomina o taniej ropie. – A to czynnik, który naszym zdaniem będzie tłumił ogólny wzrost cen w gospodarce – mówi Juszczyk.

Optymizm panuje również w zespołach odpowiedzialnych za zarządzanie akcjami. – Po bardzo wymagającym ubiegłym roku, w którym zdecydowana większość klas aktywów odnotowała ujemne stopy zwrotu, w 2019 r. oczekujemy bardziej sprzyjających warunków, także w kwestii większego zróżnicowania stóp zwrotu w poszczególnych segmentach rynkowych – zakłada Maksymilian Łochowski, dyrektor departamentu zarządzania aktywami w DM mBanku. Zauważa, że mocny początek roku ogranicza w pewnym stopniu potencjał wzrostowy giełd w kolejnych miesiącach, jednak w skali całego roku giełdowe indeksy powinny wzrosnąć.