fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Tak było na wielkim balu „Parkietu” i przyjaciół!

Takiego wydarzenia na polskim rynku kapitałowym jeszcze nie było. Ponad 300 gości bawiło się na piątkowym balu z okazji 25. urodzin gazety.

Tak relacjonowaliśmy przez cały piątek wydarzenia poprzedzające Bal „Parkietu” oraz samą uroczystość. Żeby śledzić wpisy w kolejności chronologicznej należy przewinąć stronę do samego dołu. Tak było na urodzinach „Parkietu”!

22:30

Skoro to urodziny „Parkietu”, to musiał pojawić się tort. Tort kończy też naszą relację na żywo z jubileuszowego Balu „Parkietu”. Dziękujemy za to, że byliście z nami!

22:21

Wśród gości Balu „Parkietu” nie mogło zabraknąć Marcina Adamczyka, prezesa TFI PZU.

22:18

Wśród gości Balu „Parkietu” jest też Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.

22:15

Jest z nami Jacek Socha, partner PwC, były minister skarbu i przewodniczący KPWiG.

22:10

Jarosław Grzywiński, były prezes GPW, oklaskuje występ zespołu Bogusława Chraboty.

22:05

22:00

Czas na koncert zespołu Bogusława Chraboty, redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

21:15

Bal „Parkietu” uświetnia swoją obecnością także Iwona Sroka, wieloletnia prezes KDPW, a obecnie związana z Grupą Murapol.

20:52

Prof. Witold M. Orłowski, główny ekonomista PWC również zaszczycił nas swoją obecnością podczas Balu „Parkietu”.

20:49

Marcin Dyl, prezes IZFiA, jest jednym z reprezentantów środowiska towarzystw funduszy inwestycyjnych na Balu „Parkietu”.

20:45

25-lecie Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” świętuje z nami Witold Słowik, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

20:30

Trwa uroczysta kolacja podczas Balu „Parkietu”.

20:25

Z okazji 25-lecia Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” jubileuszowe upominki otrzymali byli redaktorzy naczelni: Adam Cymer, Krzysztof Jedlak, Kazimierz Krupa, Jan Bazyl Lipszyc, Wojciech Zieliński i Jakub Kurasz. Wręczył je Andrzej Stec, obecny redaktor naczelny.

20:20

Gości powitał również redaktor naczelny Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” oraz zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Andrzej Stec.

20:15

Bal „Parkietu” uroczyście otworzył Tomasz Jażdżyński, prezes zarządu Gremi Media SA.

20:10

20:05

Tak zaczęliśmy Bal „Parkietu”!

19:55

To już ostatnie chwile przed rozpoczęciem Balu.

19:48

Trwa świętowanie 25-lecia Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Na zdjęciu prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.

19:45

Tuż przed rozpoczęciem Balu „Parkietu” udało się nam porozmawiać z jednym z gości, Wiesławem Rozłuckim, pierwszym prezesem GPW.

19:43

Jest z nami także Filip Paszke, dyrektor DM PKO BP – jednego z największych i najstarszych domów maklerskich w Polsce.

19:40

Coraz więcej gości na Balu „Parkietu”. Jest z nami Beata Stelmach, prezes PZL Świdnik.

19:38

Redakcja „Parkietu” (prawie) w komplecie.

19:36

Wiesław Rozłucki, były prezes GPW, świętuje z nami 25-lecie Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”.

19:34

Redaktor naczelny Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” Andrzej Stec, Marek Dietl, prezes GPW oraz prezes zarządu Gremi Media Tomasz Jażdżyński.

19:30

...których powitają (od lewej) zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i redaktor naczelny rp.pl Cezary Szymanek, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota oraz redaktor naczelny Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” oraz zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Andrzej Stec.

19:25

...sala już gotowa, czekamy na Szanownych Gości...

19:20

Scena już przygotowana...

19:05

Przemysław Tychmanowicz, dziennikarz „Parkietu” pomoże nam zajrzeć za kulisy Balu.

18:55

Została nieco ponad godzina do rozpoczęcia balu. Raz jeszcze zaproszenie od Andrzeja Steca, redaktora naczelnego Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”.

18:40

Coraz bliżej rozpoczęcia Balu „Parkietu”. Na miejscu wydarzenia, w Hotelu Sofitel Warszawa Victoria ostatnie przygotowania. Trwa próba zespołu redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Bogusława Chraboty.

18:20

Na liście najważniejszych postaci rynku kapitałowego czas na Jacka Sochę, wiceprezesa i partnera PwC, byłego przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, byłego ministra skarbu.

Jacek Socha ukończył studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, jest też absolwentem Instytutu Rynku Kapitałowego przy amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Z polskim rynkiem kapitałowym związany praktycznie od jego początków. Był wieloletnim przewodniczącym nadzoru, a w latach 2004–2005 ministrem skarbu w rządzie Marka Belki. Obecnie wiceprezes i partner w firmie doradczej PwC. – Niektórzy mówią, że razem z Wiesławem Rozłuckim jesteśmy ojcami rynku kapitałowego. Jednak to głównie on wraz z Lesławem Pagą zaczęli go budować. To Wiesiek wymyślił giełdę w takim kształcie, jak działa obecnie, a Leszek dodał Komisję Papierów Wartościowych. Ja pracowałem w zespole, może byłem kreatywny, ale nie grałem pierwszych skrzypiec – opowiadał w jednym z wywiadów.

Przyznał jednocześnie, że współtworzył rynek kapitałowy w Polsce. – Opracowałem wraz z Beatą Jarosz i Jarosławem Kozłowskim zasady działania domów maklerskich, wprowadziliśmy instytucję maklera – wymieniał. Z kolei w 2014 r., przy okazji 20-lecia „Parkietu”, wspominał, że jeszcze kilkanaście lat temu wykresy drukowane w naszej gazecie były jedynymi dostępnymi wówczas na rynku. – Teraz otoczenie rynkowe mocno się zmieniło, a dostęp do informacji i rola mediów nabierają innego znaczenia. Informacje są obecnie ogólnodostępne, a wyzwaniem jest ich nadmiar, dlatego sztuką jest je przede wszystkim przesiać i odpowiednio zinterpretować – mówił. Jego hobby to turystyka i sport.

18:00

Bal „Parkietu” już za 2 godziny!

17:32

Przygotowania do balu wchodzą w ostatnią fazę. Już tylko 2 godziny i 28 minut do rozpoczęcia wydarzenia.

17:19

Wśród filarów rynku kapitałowego w Polsce nie mogło zabraknąć Wiesława Rozłuckiego, pierwszego prezesa GPW.

Historia życia Wiesława Rozłuckiego to w dużej mierze także historia warszawskiej giełdy. Co prawda urodzony w 1947 r. Rozłucki był m.in. doradcą ministra finansów czy dyrektorem Departamentu Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, jednak jego nazwisko wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z Giełdą Papierów Wartościowych. I trudno się temu dziwić. Rozłucki był jednym z jej założycieli, a także jej pierwszym prezesem. Funkcję szefa GPW Rozłucki sprawował aż 15 lat, do 2006 r. Kiedy rozstawał się z GPW, na parkiecie notowanych było ponad 280 firm, a liczba rachunków inwestycyjnych zbliżała się do 1 mln. Za kadencji Rozłuckiego wprowadzono indeks WIG20, stworzono rynek kontraktów terminowych czy wyodrębniono z GPW Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Samo odejście Rozłuckiego z GPW nie oznaczało końca jego przygody z giełdą. W latach 2013–2016 r. wrócił na parkiet w roli szefa Rady Giełdy. Polski rynek kapitałowy wciąż zajmuje szczególne miejsce w sercu Rozłuckiego. Pierwszy szef GPW nadal promuje polski rynek zarówno w kraju, jak i za granicą. Dużą uwagę przywiązuje on także do kwestii ładu korporacyjnego.

17:08

I znów miłe słowa pod adresem „Parkietu”. Tym razem Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Dziękujemy.

17:00

Tylko 3 godziny dzielą nas od Balu „Parkietu”, którym gazeta zaczyna świętować jubileusz 25-lecia.

16:48

Nie byłoby „Parkietu” bez giełdy i jej otoczenia. To dzięki temu, że rynek kapitałowy powstał, że istnieje, rozwija się i zmienia, mamy codziennie o czym pisać i co analizować. A z kolei rynek to ludzie, którzy go tworzą. Wykorzystujemy więc okazję, jaką jest początek świętowania 25-lecia „Parkietu”, by wskazać osoby dla rynku w naszej opinii najważniejsze.

Jedną z nich jest Radosław Olszewski, prezes Domu Maklerskiego BOŚ.

Chociaż przez kilkanaście lat rynek maklerski w Polsce przeszedł głębokie zmiany, to nie dotyczyły one Radosława Olszewskiego, który od 1996 r. nieprzerwanie zajmuje stanowisko prezesa DM BOŚ. Od 1992 r. jest wpisany na listę maklerów papierów wartościowych. Karierę zawodową zaczynał w 1993 r. jako makler giełdowy w BM Polskiego Banku Rozwoju. W 1994 r. został członkiem zarządu współtworzonego przez siebie DM BOŚ. Dwa lata później stanął na czele tej instytucji.

DM BOŚ dziś jest jednym z bardziej cenionych domów maklerskich na naszym rynku, szczególnie wśród inwestorów indywidualnych. Jako jeden z nielicznych podmiotów oferuje klientom praktycznie pełną paletę usług, co, biorąc pod uwagę ograniczenia wprowadzane w branży maklerskiej, jest swoistego rodzaju ewenementem. W DM BOŚ zarządzanym przez Olszewskiego inwestorzy mają dostęp do rodzimego rynku akcji, kont emerytalnych IKE i IKZE, rynku forex, funduszy inwestycyjnych czy rynków zagranicznych. Olszewski od wielu lat aktywnie udziela się także w Izbie Domów Maklerskich. Przez lata był członkiem zarządu IDM, a obecnie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Domów Maklerskich.

16:35

Kolejne życzenia, które dotarły do nas za pośrednictwem Twittera. Dziękujemy za nie prezesowi mBanku Cezaremu Stypułkowskiemu.

16:20

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich to kolejna osoba na liście najważniejszych postaci rynku kapitałowego. Liście przygotowanej przez „Parkiet” z okazji jubileuszu 25-lecia.

Waldemar Markiewicz od lat związany jest z rynkiem kapitałowym i branżą maklerską. Współtworzył i od 1995 r. zarządzał biurem ProCapital. Od 1999 r. stał na czele DB Securities, które obecnie funkcjonuje pod nazwą Santander Securities i prezesem nadal jest Markiewicz. Od sierpnia 2012 r. nieprzerwanie pełni funkcję prezesa Izby Domów Maklerskich. Instytucja ta od wielu lat nie tylko reprezentuje środowisko maklerskie, ale także wspiera rozwój konkurencyjnego rynku kapitałowego, sprzyjającego pozyskiwaniu kapitału przez przedsiębiorstwa. To właśnie Izba Domów Maklerskich pod przewodnictwem Markiewicza od wielu lat upomina się o strategię rozwoju rynku kapitałowego, która, jak wiele wskazuje, ostatecznie powstanie w tym roku.

IDM i Waldemar Markiewicz to także organizatorzy corocznych spotkań ludzi rynku kapitałowego, świata nauki, regulatorów, a także decydentów w Bukowinie Tatrzańskiej podczas konferencji Izby. W przeszłości Waldemar Markiewicz zasiadał także w Radzie Giełdy.

Również Waldemar Markiewicz zgodził się powiedzieć kilka słów z okazji święta „Parkietu”.

15:54

Życzenia dla „Parkietu” przygotował też Marek Dietl, prezes GPW.

15:41

Na liście najważniejszych postaci rynku kapitałowego nie mogło zabraknąć Jana Kulczyka, biznesmena, inwestora kilku firm z GPW.

Jan Kulczyk przez lata uznawany był za najbogatszego Polaka. Znany najbardziej z działalności biznesowej, właściciel Kulczyk Holding i Kulczyk Investments, uczestnik prywatyzacji (m.in. Telekomunikacji Polskiej) i akcjonariusz kilku spółek, w tym notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W świat biznesu wszedł w 1981 r., zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 r. wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen. W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment. Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim przedsiębiorcą. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką był notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza. W sumie majątek zmarłego szacowany był na kilkanaście miliardów złotych.

Urodził się w 1950 r. w Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego. Zmarł pod koniec lipca 2015 r.

15:27

Czas na kolejne jubileuszowe życzenia. Tym razem składa je Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.

15:15

Lesław A. Paga, pierwszy przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych również jest na naszej liście 25 osób najważniejszych dla polskiego rynku kapitałowego.

Nic dziwnego, przecież historia życia Lesława A. Pagi to historia rynku. Urodził się w 1954 r. w Bytomiu, od najmłodszych lat wykazywał się ponadprzeciętną charyzmą, która później pozwoliła mu przezwyciężać napotkane trudności przy budowaniu rynku kapitałowego. W 1989 r. rozpoczął pracę jako doradca ministra finansów, a następnie został dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W latach 1991–1994 był współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych.

Od 1994 r. prezes Deloitte & Touche Polska, a w latach 1999–2002 prezes Deloitte & Touche Central Europe. Był współtwórcą ustawy o obrocie papierami wartościowymi, ustawy o obligacjach i innych aktów prawnych dotyczących obrotu papierami wartościowymi. W 2003 r. rynek kapitałowy poniósł jednak niepowetowaną stratę – 2 lipca Lesław A. Paga zmarł, przegrywając walkę z ciężką chorobą. Pamięć o nim jest jednak wciąż żywa, chociażby za sprawą fundacji jego imienia, prowadzonej przez jego żonę Ewę Pagę. Warto także dodać, że sala notowań GPW nosi imię Lesława A. Pagi.

15:00

Do Balu „Parkietu” zostało 5 godzin. Jesteśmy coraz bliżej tego wydarzenia.

14:41

Na liście najważniejszych postaci rynku kapitałowego nie mogło zabraknąć Romana Karkosika, inwestora m.in. Boryszewa, Alchemii i innych spółek.

To jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych inwestorów indywidualnych, obecny na warszawskim parkiecie praktycznie od samego początku. Ostatnio jego majątek był szacowany na blisko 1,4 mld zł. Przez lata naśladowany przez tłumy i wyczekiwany w akcjonariatach (bo to gwarantowało eksplozję notowań), w wywiadach często bardzo trafnie przewidywał, w jakim kierunku podążą giełdowe indeksy.

Ukończył technikum budowy maszyn dla przemysłu cukrowniczego i na tradycyjnym przemyśle zbił kapitał, szczególnie gdy wprowadził go na giełdę. Hutnictwo metali żelaznych i kolorowych, produkcja komponentów do aut i wyrobów chemicznych – to stanowi fundament kontrolowanej przez Karkosika grupy. Przygody z telefonią komórkową, funduszem inwestycyjnym, eksploracją zamorskich złóż czy inkubatorem innowacyjnych projektów zakończyły się bez sukcesów. W ostatnich latach Karkosik jest coraz bardziej rozżalony na nadzorcę rynkowego – po kolejnych oskarżeniach o manipulację zapowiedział wycofanie się z inwestowania na GPW. Z parkietu zniknął już Hutmen, trwa wezwanie do sprzedaży wszystkich akcji Alchemii, będące preludium delistingu. Karkosik szuka też kupca na kluczowe aktywa: biznes motoryzacyjny i walcownię aluminium. „Giełda bywa urocza, uwodzicielska, a czasem nudna i chimeryczna. Niestety, minusy zaczęły przesłaniać pozytywne strony” – skwitował Karkosik w jednym z wywiadów.

14:35

Gratulacje odbieramy również na Twitterze i za wszystkie bardzo dziękujemy.

14:26

Ciepłe słowa pod adresem „Parkietu” tym razem ze strony Marcina Adamczyka, prezesa PZU TFI.

14:17

Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych jest jedną z 25 postaci ważnych dla rynku kapitałowego w Polsce, które wybrał „Parkiet”.

To autor licznych publikacji, doktor ekonomii, absolwent warszawskiej SGH. Od ponad 20 lat związany z polskim rynkiem kapitałowym, obecnie prezes SEG – organizacji skupiającej około 300 spółek reprezentujących ponad 80 proc. kapitalizacji krajowych emitentów. W latach 1994–1996 był pracownikiem Ministerstwa Przekształceń Własnościowych. Następnie od 1996 do 2007 r. pracował w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (od września 2006 – Komisji Nadzoru Finansowego). W latach 1999–2002 był rzecznikiem prasowym komisji, a w okresie 1999–2000 sekretarzem Komitetu Europejskiego IOSCO, czyli organizacji zrzeszającej instytucje nadzorcze z różnych państw. Był też przewodniczącym grupy roboczej zajmującej się egzekwowaniem prawa i wymianą informacji w ramach komitetu rynków rozwijających się, sekretarzem grupy zrzeszającej instytucje nadzorujące rynki w krajach dążących do osiągnięcia członkostwa w Unii Europejskiej oraz członkiem specjalnej grupy roboczej powołanej w celu wypracowania mechanizmów zapobiegających finansowaniu terroryzmu za pośrednictwem rynku kapitałowego.

14:07

Tak o jubileuszu 25-lecia „Parkietu” mówi Ludwik Sobolewski, były prezes GPW, współzałożyciel firmy Cornerstone Communications.

Ludwik Sobolewski to jedna z ważnych postaci rynku kapitałowego wyróżnionych przez „Parkiet”.

Praktycznie cała kariera zawodowa Ludwika Sobolewskiego, który z wykształcenia jest prawnikiem, związana jest z rynkiem kapitałowym. Zaczął od stanowiska na GPW – w 1994 r. Sobolewski został doradcą zarządu giełdy. Na krótko, bo jeszcze w tym samym roku, został wiceprezesem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Pełnił tę funkcję aż do 2006 r., kiedy wystartował i wygrał konkurs na prezesa warszawskiej giełdy. To za jego kadencji doszło m.in. do wprowadzenia na parkiet akcji samej GPW, a także kupna przez instytucję Towarowej Giełdy Energii. Sobolewski ze stanowiskiem prezesa GPW pożegnał się w 2013 r. Dość szybko znalazł nowego pracodawcę z tej samej branży – jeszcze w tym samym roku został powołany na stanowisko dyrektora generalnego giełdy w Bukareszcie. Związany z nią był do 2017 r. Aktualnie Sobolewski koncentruje się na własnych biznesach. Jednym z nich jest agencja relacji inwestorskich Cornerstone Communications, która działa w Polsce, w Rumunii i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ostatnio Sobolewski uruchomił platformę crowdfundingową Emerging Europe Marketplace.

14:00

Bal „Parkietu” już za 6 godzin!

13:54

Czas na kolejną sylwetkę osoby ważnej dla naszego rynku kapitałowego. Tym razem Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.

Krzysztof Jajuga jest profesorem nauk ekonomicznych, wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem, a także dyrektora Instytutu Zarządzania Finansami. W swojej pracy naukowo-badawczej koncentruje się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z finansami, statystyką i ekonometrią. Krzysztofa Jajugę już dziś śmiało można nazwać legendą szeroko rozumianego rynku finansowego. To właśnie na jego książkach naukowych wychowały się rzesze specjalistów pracujących obecnie na rynku.

Ale Jajuga to nie tylko pracownik naukowy i teoretyk. Od wielu lat jest prezesem zarządu CFA Society Poland, organizacji powstałej w 2004 r. jako część międzynarodowego stowarzyszenia CFA Institute. Dziś CFA Society Poland zrzesza ponad 500 przedstawicieli branży finansowej, głównie posiadaczy licencji CFA. W styczniu 2017 r. Krzysztof Jajuga ponownie został wybrany na stanowisko szefa tego stowarzyszenia i pozostanie nim co najmniej do 2020 r. Jajuga współpracuje z licznymi instytucjami finansowymi i przedsiębiorstwami. Był m.in. członkiem Rady Naukowej Narodowego Banku Polskiego i członkiem Rady Giełdy.

13:48

Życzenia dla „Parkietu” tym razem od Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju.

13:40

Jeszcze jedna wyróżniona przez „Parkiet” ważna postać rynku kapitałowego to Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

To on od niemal dekady stoi na czele PKO BP, największego banku w Polsce. To jeden z najdłużej urzędujących prezesów w branży, co jest wyjątkowe, tym bardziej że PKO BP jest spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa. Urodzony w 1964 r. menedżer ukończył Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Mocno zaangażował się w działalność opozycyjną w Solidarności Walczącej. W 1984 r. był współorganizatorem podziemnej struktury, która wydawała pismo „Solidarność Młodzieży” (był jego redaktorem, drukarzem i kolporterem). W tych czasach nawiązał znajomość z 17-letnim wtedy synem lidera SW Kornela Morawieckiego, Mateuszem. Kilka lat później założył z nim spółkę zajmującą się handlem, z której później się wycofał, by zatrudnić się w firmie reklamowo-wydawniczej.

W 1995 r. rozpoczęła się jego kariera w branży finansowej. Zaczął wtedy pracę w Pioneerze. Kierował wrocławskim biurem regionalnym, później przeniósł się do Warszawy. Kierował sprzedażą i dystrybucją w PKO/Credit Suisse TFI, gdzie po dwóch latach doszedł do stanowiska wiceprezesa. Dwa lata później został szefem Pekao/Alliance TFI, a kiedy towarzystwo połączyło się z Pioneerem – został prezesem i był nim przez dziewięć lat. Od października 2009 r. kieruje PKO BP.

13:33

Tak o jubileuszu „Parkietu” mówi Wiesław Rozłucki, były prezes GPW.

13:26

Adam Góral, prezes Asseco Poland, kolejna postać pośród najważniejszych ludzi rynku kapitałowego.

To kluczowa postać w polskiej branży IT. Twórca Asseco Poland, największego krajowego producenta oprogramowania notowanego na GPW. Góral jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz doktorem nauk ekonomicznych. W latach 1991–1993 był zaangażowany w Polsko-Amerykański Projekt Budowy Instytutów Przedsiębiorczości w Polsce. Pod jego sterami Asseco Poland (po połączeniu z Prokomem Ryszarda Krauzego) ewoluowało w kierunku międzynarodowej grupy o zdywersyfikowanym portfelu. Jest już obecne w ponad 50 krajach. Jednocześnie Góral mocno podkreśla swój patriotyzm – zarówno w ujęciu krajowym, jak i lokalnym, a za słowami idą konkrety: Asseco nie unika płacenia podatków w Polsce i nie skąpi pieniędzy na rozwój biznesowego ekosystemu na Podkarpaciu.

Góral jest jednym z założycieli Podkarpackiego Klubu Biznesu, współzałożycielem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie i Międzynarodowej Szkoły Bankowości i Finansów w Sandomierzu. W kontaktach międzyludzkich otwarty i bezpośredni. Nie boi się zmian i podkreśla, że Polska powinna się otworzyć na innowacje. Pytany przez „Parkiet” o przepis na sukces, wymienia: „Pokora, ciężka praca i cierpliwość”. Podkreśla też konieczność stworzenia dobrych warunków dla biznesu: „Trzeba działać tak, aby z małych firm powstawały średnie, ze średnich duże, a z dużych globalne. Bo to właśnie one są ambasadorami Polski na świecie” – mówi.

13:19

Oto życzenia dla „Parkietu” od Iwony Sroki, członka zarządu Murapolu, byłej prezes KDPW.

13:12

Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami to zdaniem „Parkietu” kolejna z ważnych postaci rynku kapitałowego.

Marcin Dyl od kilkunastu lat pełni funkcję prezesa Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami – organizacji skupiającej środowisko towarzystw funduszy inwestycyjnych. Od lat ostrzega przed nadmiernymi regulacjami krajowego rynku funduszy, które mogą hamować jego rozwój. Zaleca również umiar przy implementowaniu unijnych przepisów dotyczących rynku kapitałowego. Zwraca uwagę na różnice w rozwoju krajowego rynku w porównaniu z zachodnimi. Jego zdaniem, by polski rynek kapitałowy się rozwijał, musi być nowoczesny i tani, a także potrzebne są zachęty do inwestowania dla Polaków.

Dyl z rynkiem kapitałowym jest związany od początku drogi zawodowej. W 1994 r. rozpoczął pracę w Komisji Papierów Wartościowych, gdzie od 1997 r. sprawował funkcję wicedyrektora Departamentu Prawnego, a w latach 2000–2005 dyrektora Departamentu Prawnego. Jest także członkiem Europejskiego Instytutu Prawa – organizacji zrzeszającej najlepszych europejskich prawników. W 2016 r. został powołany do zespołu ekspertów zajmującego się propozycjami zmian ustawy dotyczącej kredytów w walutach obcych. Prywatnie – zapalony brydżysta i szachista.

13:07

Tym razem miłe słowa o „Parkiecie” od Małgorzaty Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

13:04

Znów sięgamy do naszej listy ważnych postaci dla rynku kapitałowego, a na niej - Filip Paszke, dyrektor Domu Maklerskiego PKO BP.

Filip Paszke może się pochwalić bogatym doświadczeniem na rynku kapitałowym. W latach 1999–2012 związany był z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym, a następnie DM BZ WBK (obecnie BM Santander), gdzie współtworzył zespół sprzedaży instytucjonalnej. Od 2009 r. pełnił funkcję członka zarządu DM BZ WBK. Był odpowiedzialny za sprzedaż instytucjonalną, analizy oraz transakcje na rynku kapitałowym. W styczniu 2013 r. trafił do Societe Generale CIB, gdzie zajmował stanowisko dyrektora ds. rynków kapitałowych akcji i odpowiadał za rozwój działalności na tych rynkach, a także za relacje z klientami w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

W październiku 2014 r. został dyrektorem DM PKO BP. W 2017 r. dowodzona przez niego instytucja przerwała ośmioletnią dominację DM Banku Handlowego i została najaktywniejszym pośrednikiem na warszawskim rynku akcji. Z kolei w ostatnim rankingu analityków „Parkietu” zespół analiz DM PKO BP głosami zarządzających został wybrany na najlepszy zespół na naszym rynku. DM PKO BP to jednak nie tylko mocne analizy. Firma, na której czele stoi Filip Paszke, może się pochwalić szeroką ofertą skierowaną do inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Broker stara się być aktywny także na rynku pierwotnym. To właśnie DM PKO BP był oferującym przy największych IPO ostatnich lat na GPW. Odpowiadał m.in. za wprowadzenie na rynek firmy Dino, był także współoferującym w IPO Play Communications.

13:00

Bal dopiero za 7 godzin, a Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu” donosi, że na miejscu już niemal wszystko gotowe.

12:53

Tak o pracy w „Parkiecie” w roli redaktora naczelnego mówi Wojciech Zieliński.

12:47

Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz Getin Noble i Idea Banku to kolejna postać w zestawieniu „Parkietu”.

To jeden z najbardziej znanych, ale i budzących emocje graczy na polskim rynku kapitałowym. Pierwszy biznes ten urodzony w 1962 r. menedżer połączył z pasją – założył w 1986 r. Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN zajmujące się pracami podwodnymi (sam Czarnecki ma kilka znacznych osiągnięć nurkowych). Stworzył w 1991 r. Europejski Fundusz Leasingowy, pierwszą i największą firmę tego typu w Polsce, którą w 2001 r. sprzedał francuskiemu bankowi Credit Agricole za ogromną wtedy kwotę 900 mln zł i 25 proc. akcji spółki Crédit Agricole Polska. Pieniądze zainwestował w banki. Dziś jest głównym akcjonariuszem Getin Noble, Idea Banku, Getin Holdingu i Open Finance, ale spadek ich wyceny spowodował, że wypadł z czołówki najbogatszych w Polaków. Jest aktywny społecznie, założył wraz z żoną Fundację Leszka i Jolanty Czarneckich skupiającej się na wyrównywaniu szans dzieci i młodzieży.

12:41

Tak o największych sukcesach „Parkietu” mówi Jakub Kurasz, redaktor naczelny w latach 2012-2013.

12:35

Kolejnym filarem polskiego rynku kapitałowego jest zdaniem „Parkietu” Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Mówisz „Jarosław Dominiak”, myślisz – Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Dominiak jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W 1999 r. na stałe związał się jednak z rynkiem kapitałowym. Właśnie wtedy zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, którego prezesem został i jest nim do dziś właśnie Dominiak.

Dowodzona przez niego organizacja skupia dziś ponad 13 tys. inwestorów indywidualnych. SII to m.in. edukacja oraz obrona praw inwestorów indywidualnych. Stowarzyszenie nie tylko wypowiada się w sprawach bieżących ważnych dla tej grupy interesariuszy, służy im poradą prawną czy reprezentuje ich na walnych zgromadzeniach. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych jest także organizatorem corocznych spotkań tej grupy uczestników rynku kapitałowego – konferencja WallStreet, która w tym roku będzie mieć już 23. edycję, dorobiła się miana święta inwestorów indywidualnych. To właśnie podczas niej drobni akcjonariusze mogą się spotkać i porozmawiać z przedstawicielami spółek giełdowych, a także z reprezentantami najważniejszych instytucji infrastrukturalnych rynku. Oprócz WallStreet, SII co roku organizuje również konferencję Profesjonalny Inwestor.

12:31

„Parkiet” świętuje swoje 25-lecie. Z tej okazji życzenia dla tytułu składa Andre Helin, prezes BDO.

Andre Helin to także kolejna z najważniejszych postaci rynku kapitałowego w Polsce.

Wykładowca, autor podręczników i publikacji stanowiących standardy w polskiej rachunkowości. Prezes firmy audytorskiej BDO, audytor i doradca spółek giełdowych od początku istnienia GPW. Doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania. Jeden z nielicznych w Polsce ekspertów posiadających uprawnienia biegłego rewidenta w dwóch krajach. Ma wieloletnią praktykę we współpracy z instytucjami finansowymi, krajowymi i zagranicznymi grupami kapitałowymi, spółkami giełdowymi oraz przedsiębiorstwami rodzinnymi.

Członek rady nadzorczej Polskiej Fundacji Promocji Kadr, były wieloletni członek Komisji ds. Standardów rewizji finansowej przy Krajowej Izbie Biegłych Rewidentów. Doradzał Radzie Polityki Pieniężnej i prezesowi NBP w zakresie zastosowania MSR w instytucjach finansowych. Aktywnie zabiera głos nie tylko w sprawach dotyczących audytu, ale też w kwestiach związanych z rozwojem polskiego rynku kapitałowego. Postuluje, żeby zmiany regulacji wiązały się z poprawą jakości i naciskiem na edukację, a nie wynikały z doraźnych i krótkofalowych motywów. Już od dłuższego czasu przestrzegał też przed przeregulowaniem – zarówno w branży audytorskiej, jak i na całym rynku kapitałowym. Praktyka pokazuje, że miał rację.

12:25

Najważniejsze postaci rynku to także szefowie warszawskiego parkietu. Każdy z nich był na swój sposób wyjątkowy i każdy miał swój własny pomysł i wizję funkcjonowania GPW. Ich sylwetki opisaliśmy w tekście, który ukazał się w dzisiejszym „Parkiecie” i można go znaleźć również na Parkiet.com: Prezesi giełdy odcisnęli swoje piętno na rynku.

12:19

Tomasz Czechowicz, założyciel MCI Capital to zdaniem „Parkietu” kolejna z ważnych postaci rynku kapitałowego.

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz programu Executive MBA Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i University of Minnesota. W latach 1990–1998 współzałożyciel oraz prezes firmy JTT Computer. Jedna z kluczowych postaci na krajowym rynku funduszy private equity i venture capital. Założyciel i partner zarządzający w grupie MCI Capital inwestującej od 20 lat w przedsiębiorstwa z zakresu nowych technologii i cyfryzacji. MCI w 2001 r. zadebiutowało na warszawskiej giełdzie. Fundusz jest też członkiem Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. Czechowicz obecnie pełni funkcję m.in. prezesa MCI Capital oraz wywodzącej się z tego funduszu firmy Private Equity Managers (również notowanej na warszawskim parkiecie). Jest też członkiem rad nadzorczych oraz organów doradczych spółek z portfela MCI działających w Europie. W 2001 r. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos przyznało mu tytuł Globalnego Lidera Jutra za wyczucie rynku, profesjonalizm, wizję i skuteczność biznesową. Jego hobby to sport – przede wszystkim biegi długodystansowe oraz wspinaczka skalna.

12:14

Życzenia dla „Parkietu” przesłał też Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale w Polsce.

12:09

Kolejną ważną postacią dla rynku kapitałowego jest naszym zdaniem Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Paweł Borys od maja 2016 r. jest prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju – instytucji powołanej do wspierania zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Jednym z główny zadań PFR i Borysa była dotąd współpraca z rządem oraz organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi przy przygotowywaniu pracowniczych planów kapitałowych – flagowego rozwiązania emerytalnego obecnej ekipy rządzącej. PPK mają odmienić sytuację przyszłych emerytów i znacznie poprawić ich status po zakończeniu pracy. Z kolei gromadzony przez lata kapitał ma służyć rozwojowi rynku kapitałowego i gospodarczego Polski. Sam Borys często podkreśla, że środki wpłacane do PPK są prywatne (ten zapis pojawił się w ustawie), nie ma mowy zatem o powtórce z OFE.

Borys ma blisko 20-letnie doświadczenie na rynku kapitałowym i jest uważany za jednego z najlepszych młodych (urodzony w 1977 r.) menedżerów. Zasiadał także w kilkunastu radach nadzorczych spółek w Polsce i za granicą, w tym banków, zakładów ubezpieczeń i towarzystw funduszy inwestycyjnych. Zanim pojawił się w PFR, pracował m.in. jako dyrektor zarządzający w PKO Banku Polskim. Jest absolwentem Wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na specjalności międzynarodowych rynków finansowych. Żonaty, ojciec trojga dzieci. Syn ekonomisty prof. Tadeusza Borysa.

12:05

O największym sukcesie „Parkietu” mówi Jan Bazyl Lipszyc, redaktor naczelny w latach 1998-1999.

12:00

Do rozpoczęcia Balu „Parkietu” zostało już tylko 8 godzin.

11:59

Z przyjemnością przyjmujemy też dziś życzenia. Jak choćby te, od Mirosława Kachniewskiego, prezesa Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

11:54

Jedną z najważniejszych postaci w historii rynku kapitałowego zdaniem „Parkietu” jest Leszek Balcerowicz, trzykrotny wicepremier i minister finansów, były prezes NBP.

To jeden z najważniejszych polskich ekonomistów, którego reformy gospodarcze przeprowadzone po zmianie ustroju do dziś budzą emocje i dyskusje. Szerokiej opinii publicznej dał się poznać w 1989 r. jako wicepremier i minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, główny autor reform gospodarczo-ustrojowych, które ten gabinet przeprowadził. Ich celem było m.in. obniżenie inflacji, zapewnienie wymienialności złotego, zerwanie z kontrolą cen i przywrócenie ożywczej konkurencji w gospodarce. Te same stanowiska piastował jeszcze w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego do 1991 r. Po kilku latach przerwy wrócił do polityki jako lider Unii Wolności w 1995 r. Po wyborach parlamentarnych z 1997 r., w których zdobył mandat posła, znów otrzymał teki ministra finansów i wicepremiera w rządzie Jerzego Buzka. Był to ponownie okres intensyfikacji reform gospodarczych, m.in. prywatyzacji sektora bankowego i przebudowy systemu emerytalnego.

Po rozpadzie koalicji AWS-UW Balcerowicz został prezesem Narodowego Banku Polskiego. Pełnił tę funkcję w latach 2001–2007, przygotowując Polskę do członkostwa w UE. Balcerowicz ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Handlu Międzynarodowego Centralnej Szkoły Planowania i Statystyki, obecnie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

11:49

O "Bykach i Niedźwiedziach" - prestiżowej nagrodzie „Parkietu” - mówi Adam Cymer, redaktor naczelny gazety w 1994 roku.

11:43

Zapraszamy też na nasze profile społecznościowe na Twitterze i Facebooku, gdzie już od wczoraj relacjonujemy wydarzenia z okazji jubileuszu „Parkietu”.

11:39

Rynek to ludzie, którzy go tworzą. Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” postanowiła wykorzystać okazję, jaką jest początek świętowania swoich 25. urodzin, by wskazać osoby dla rynku w jej opinii najważniejsze.

- Wybór ostatecznej „25” był niezwykle trudny. Wiele ważnych osób dla rynku z pewnością zostało pominiętych. Część wskazań dotyczących choćby „ojców” rynku wydaje się oczywista, ale niektóre wybory mogą budzić kontrowersje - napisał o zestawieniu Tomasz Goss-Strzelecki, zastępca redaktora naczelnego „Parkietu”.

- Przykładowo na liście znaleźli się duzi inwestorzy, którzy wprowadzili na giełdę nawet po kilka swoich spółek, jednak z czasem, po latach, część lub nawet wszystkie te firmy z niej wycofali. Można dyskutować, czy osłabili w ten sposób rynek. Zdaniem „Parkietu” niekoniecznie – dali bowiem czytelny sygnał decydentom, że rynek kapitałowy przestał w pewnym momencie oferować przedsiębiorcom wartość. Jest to sygnał, który może doprowadzić do podjęcia takich decyzji, że polska giełda niedługo znów będzie rozkwitać - dodał.

- Zestawienie 25 postaci powstało nie tylko po to, żeby młode pokolenie adeptów giełdy dostało wskazówkę, z kogo warto brać przykład i od kogo się uczyć. Ale też po to, żeby skłonić do przemyśleń. Do zadania sobie pytań. Czyje decyzje, przedsięwzięcia i pomysły rzeczywiście rozwinęły rynek? Kogo warto słuchać, za kim podążać i czyje pomysły wdrażać w przyszłości? - napisał Tomasz Goss-Strzelecki.

Sylwetki poszczególnych osób będziemy prezentować w naszej relacji na żywo, a pełne zestawienie można znaleźć na Parkiet.com w tekście: 25 filarów rynku na 25-lecie „Parkietu”

11:31

Przy tej okazji zapytaliśmy byłych redaktorów naczelnych o największe sukcesy „Parkietu". Na co zwrócił uwagę Kazimierz Krupa, redaktor naczelny w latach 1994-1998.

11:26

- Bez ludzi ekspansja i wszystkie sukcesy „Parkietu" byłyby niemożliwe. To zespół – grono pracowników i współpracowników – który udało nam się zgromadzić wokół „Parkietu", stanowi o jego sile - napisał z kolei z okazji 25-lecia gazety Andrzej Stec.

Przeczytaj na Parkiet.com: To ludzie są siłą „Parkietu”

11:21

- Od 1994 r. na rynku kapitałowym zmieniło się wiele, ale nie zmieniło się jedno – wysoka jakość i szybkość dostarczania informacji przez gazetę, w której logo na stałe wpisane są byk i niedźwiedź – symbole hossy i bessy na giełdzie - napisał z okazji jubileuszu „Parkietu" Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Przeczytaj na Parkiet.com: Dwadzieścia pięć lat jak jeden dzień

11:14

Na Bal „Parkietu” i do śledzenia naszej relacji gorąco zaprasza Andrzej Stec, redaktor naczelny Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”.

11:00

Oficjalne urodziny „Parkiet” ma co prawda w połowie lutego (15 lutego 1994 r. ukazał się pierwszy numer „Parkietu”), ale świętowanie naszego jubileuszu zaczynamy już teraz.

Bez wątpienia jest to świetna okazja do zintegrowania środowiska rynku kapitałowego. A skoro jest karnawał, to musi być bal. Sportowcy czy dziennikarze mają swoje doroczne bale, więc dlaczego nie inwestorzy, maklerzy, zarządzający, ludzie rynku? Podobne wydarzenia skupiające środowisko inwestorskie odbywają się w Londynie czy Nowym Jorku, więc czas na taką imprezę w Warszawie.

Nasz bal w jednym z warszawskich hoteli zaszczyci wiele osobistości rynku kapitałowego. Wśród nich prezesi warszawskiej giełdy – byli oraz obecny. Będą przedstawiciele giełdowych spółek, przedstawiciele domów maklerskich, firm inwestycyjnych, instytucji rynku kapitałowego oraz inwestorzy – słowem, cała śmietanka rynku. A także oczywiście osoby związane z „Parkietem” dzisiaj i w przeszłości, w tym kilku redaktorów naczelnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA