Samorządowy zakład budżetowy jest odrębnym od gminy podatnikiem CIT - wyrok NAS

Samorządowy zakład budżetowy nie jest podatnikiem VAT, ale jest odrębnym od gminy podatnikiem CIT.

Publikacja: 16.03.2020 07:43

Samorządowy zakład budżetowy jest odrębnym od gminy podatnikiem CIT - wyrok NAS

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Gminy, które obawiały się, że po wymuszonej przez zmiany w orzecznictwie krajowym i unijnym centralizacji VAT czeka je rewolucja w rozliczaniu CIT, mogą spać spokojnie. W piątek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że samorządowy zakład budżetowy jest podatnikiem CIT.

I nie zmienia tego jego status na gruncie VAT.

Czytaj także: Gmina musi wiedzieć jak dzielić wpływy z CIT

Obawy czy nadzieje

Sprawa dotyczyła zarządu cmentarzy komunalnych w jednym z dużych polskich miast. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że jest samorządowym zakładem budżetowym. W każdym kolejnym roku kalendarzowym – jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej – rozpoznawał przychód, koszty uzyskania przychodu, a w konsekwencji dochód lub stratę w rozumieniu ustawy o CIT.

Po zapoznaniu się jednak z uchwałą NSA z 26 października 2015 r. dotyczącą statusu zakładów budżetowych na gruncie VAT (I FPS 4/15) nabrał wątpliwości, czy może być uznany za podatnika CIT.

Zapytał fiskusa, czy osiąga dochód w rozumieniu ustawy o CIT i tym samym jest podatnikiem tego podatku. W tym konkretnym przypadku podatnik oczekiwał potwierdzenia, że nie osiąga dochodów z ustawy o CIT.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Podkreślił, że każdy podatek jest zbudowany z pewnych elementów konstrukcyjnych, tzw. cech zmiennych, pozwalających na odróżnienie go od innych.

Urzędnicy przypomnieli, że zgodnie z art. 1 ustawy o CIT co do zasady jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej są podatnikami CIT. I choć ustawodawca nie wskazuje wprost, które jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej są podatnikami, to w ocenie fiskusa należy odnieść się do regulacji statuujących te jednostki. W świetle zaś ustaw o gospodarce komunalnej i o finansach publicznych samorządowe zakłady budżetowe są jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, czyli są podatnikami CIT. Co więcej, nie są wymienione w katalogu podmiotów zwolnionych z CIT, a więc zasadniczo ich dochody podlegają temu podatkowi.

Taka wykładnia przepisów nie satysfakcjonowała jednostki i spór trafił na wokandę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie jednak oddalił jej skargę. W ocenie sądu skarżący, choć dostrzega, że uchwała NSA oraz orzecznictwa unijne dotyczy VAT, to okoliczność tę bagatelizuje. Tymczasem nie jest uprawnione przenoszenie wykładni przepisów ustawy o VAT na reguły statusu podatnika i dochodu w CIT. Ustawa o podatku dochodowym zawiera bowiem odmienne regulacje prawne tych zagadnień.

W ocenie WSA jest oczywiste, że podmiot, który rozlicza podatek dochodowy, nie musi mieć statusu podatnika VAT. A regulacje zawarte w ustawie o CIT i w ustawie o finansach publicznych jednoznacznie wskazują na podmiotowość i samodzielność samorządowych zakładów budżetowych.

Sąd nie miał również żadnych wątpliwości, że skarżąca uzyskuje przychody własne. Nie przekonało go więc twierdzenie, że nie osiąga dochodów i przez to nie może być uznana za podatnika podatku dochodowego.

Samorządowy zakład budżetowy nie złożył broni i do swoich racji postanowił przekonać sąd kasacyjny. Ostatecznie i ta próba okazała się jednak bezskuteczna.

NSA nie miał cienia wątpliwości, że wolą ustawodawcy przepisy o CIT mają zastosowanie do jednostek nieposiadających osobowości prawnej, czyli także skarżącej.

Jak tłumaczyła sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, samorządowy zakład budżetowy jest taką jednostką i w konsekwencji jest podatnikiem CIT. A ponieważ nie został wymieniony w katalogu zwolnionych, jego zyski podlegają opodatkowaniu.

Różne daniny

Jak podkreślił NSA, nie jest uprawnione przenoszenie reguł opodatkowania i statusu na gruncie VAT na CIT. Są to bowiem osobne regulacje. Wyrok jest prawomocny.

Sygn.atura akt: II FSK 1091/18

Status jednostek gminnych w VAT

Zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów NSA z 26 października 2015 r. dla celów VAT nie można uznać, że samorządowy zakład budżetowy wykonuje działalność gospodarczą we własnym imieniu, na własny rachunek i własną odpowiedzialność oraz że ponosi on związane z prowadzeniem działalności gospodarczej ryzyko. Podatnikiem jest gmina, a nie zakład, i to ona ma prawo do odliczenia np. z faktur zakupowych związanych z realizacją inwestycji, które zostały przekazane do gminnego zakładu budżetowego.

Gminy, które obawiały się, że po wymuszonej przez zmiany w orzecznictwie krajowym i unijnym centralizacji VAT czeka je rewolucja w rozliczaniu CIT, mogą spać spokojnie. W piątek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że samorządowy zakład budżetowy jest podatnikiem CIT.

I nie zmienia tego jego status na gruncie VAT.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona