Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.08.2019 20:47 Publikacja: 13.08.2019 18:29
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
To wtedy świat musiał zmrużyć oczy w blasku olimpijskiej celebry w Pekinie, a Moskwa wykorzystała to zaślepienie, atakując Gruzję. Ten dzień symbolizował prawidłowość: jeżeli słabniesz, musisz raz na jakiś czas udowadniać, że jest inaczej, a jeśli stajesz się coraz silniejszy, zrób co możesz, żeby nawet jeśli nie ukryć, to chociaż opromienić własną moc.
W ciągu tych 11 lat nie było jednak jeszcze takiego lata. Trwające od czerwca w Hongkongu protesty zamiast z czasem, zgodnie z oczekiwaniami i dotychczasową prawidłowością, zacząć przygasać, stają się coraz bardziej nieprzewidywalne. Zaczęło się od sprzeciwu wobec prawa umożliwiającego ekstradycję mieszkańców „pachnącego portu" do Chin. Ale bynajmniej nie skończyło się wraz z jego zawieszeniem. Bez przywódców, bez struktur, bez określonego schematu działania, za to w szczytowym momencie z milionem ludzi na ulicach – i wreszcie udało się wyprowadzić Pekin z równowagi. Oświadczenia rządzących zaczynają pobrzmiewać stłumionym dotąd oficjalnymi uśmiechami tonem, jak to z 6 sierpnia: „Ci, którzy igrają z ogniem, spłoną w nim".
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Jeśli Niemcy przeznaczą 5 proc. PKB na zbrojenia, będzie to nie tylko największy wysiłek od czasów zimnej wojny,...
Sprawy zachodniej granicy i wyniku wyborów prezydenckich wiele łączy. Pokazują jak łatwo rozwibrować opinię publ...
Propozycję resortu zdrowia, by zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych można odbierać jako ograniczen...
Żadne przywracanie kontroli na granicach, ale powstrzymanie zapaści demograficznej i zmian klimatycznych uchroni...
Minister Bartłomiej Sienkiewicz miał onegdaj rację, twierdząc, że żyjemy w państwie „teoretycznym”. Rząd (PiS) n...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas