fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Powstanie pierwsza w Polsce fabryka komór hiperbarycznych

Specjalne komory „podające” skoncentrowany tlen (bez azotu) pomagają już sportowcom. Omnioxy chce z nimi wyjść szeroko w świat. Pomoże też leczyć chorych na Covid-19
materiały prasowe
Spółka Omnioxy w przyszłym roku pod Trójmiastem uruchomi zakład produkcji koncentratorów tlenu, które pomogą w walce z pandemią.

Omnioxy jest dostawcą tzw. łagodnych komór hiperbarycznych, wykorzystywanych do tlenoterapii hiperbarycznej, czyli zabiegu wspierającego regenerację i rekonwalescencję osób. W związku z pandemią i ogromnym popytem spółka postanowiła rozszerzyć wdrażane aktualnie plany uruchomienia produkcji komór o specjalną linię do produkcji koncentratorów tlenu. Tylko od 19 października do 26 listopada firma sprzedała ponad setkę tych urządzeń.

Ekspansja w regionie

Gdyński startup planuje uruchomić pierwszą w kraju fabrykę komór i koncentratorów pod Trójmiastem. Produkcja, która ruszy w przyszłym roku, ma zaspokoić duży popyt na te urządzenia i wyeliminować długi, często dwumiesięczny okres oczekiwania na kolejne dostawy zza oceanu.

– Coraz częstsze problemy zdrowotne związane z układem oddechowym, spowodowane m.in. rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a obecnie także powikłania po zachorowaniu na Covid-19, spowodowały wzmożony popyt na specjalistyczny sprzęt dostarczający tlen. Od połowy października zapotrzebowanie na koncentratory tlenu było tak duże, że decyzja o uruchomieniu produkcji samodzielnych koncentratorów, obok zaplanowanej wcześniej na przyszły rok produkcji komór hiperbarycznych, przyszła naturalnie. W skład każdej komory wchodzi również koncentrator tlenu, zatem jego indywidualna produkcja nie będzie wymagała znacznych nakładów – tłumaczy Adam Cegielski, prezes Omnioxy.

Większość koncentratorów obecnych na polskim rynku pochodzi z Chin lub USA. Urządzenia ze względu na swoją wagę i gabaryty transportowane są drogą morską.

– Podróż morska trwa zazwyczaj dwa miesiące, natomiast decyzja o zakupie koncentratora tlenu jest często nagła. Urządzenie potrzebne jest zazwyczaj natychmiast, tu i teraz – dodaje Cegielski. Omnioxy planuje ekspansję ze swoimi urządzeniami na początek do krajów bałtyckich i sąsiadujących z Polską. – Chcemy być numerem jeden w całym regionie – przekonuje.

W drodze na giełdę

Fabryka ma zostać sfinansowana m.in. z wpływów z trwającej emisji akcji, a także szybko rosnących zysków spółki oraz niedawno przyznanej dotacji w ramach programu Polskie Mosty Technologiczne. Startup planuje również giełdowy debiut. Wspólnicy większościowi podpisali już porozumienie w sprawie wejścia za półtora roku na New Connect.

– Plany mamy ambitne, już teraz przygotowujemy się do ekspansji na całą Europę. Oceniamy, że w Europie do nasycenia rynku brakuje jeszcze ponad 26 tys. komór hiperbarycznych – tłumaczy prezes Omnioxy. – Popyt na koncentratory tlenu może wygasać i powracać wraz z kolejnymi falami pandemii, ale pomyśleliśmy również o tym. Naszą główną działalnością będzie produkcja komór hiperbarycznych. Dzięki wykorzystaniu tych samych podzespołów do budowy generatorów komór co koncentratorów będziemy zabezpieczeni przed spadkami popytu. A zapotrzebowanie na komory hiperbaryczne nieprzerwanie rośnie – dodaje Cegielski.

Komory hiperbaryczne produkowane komercyjnie to tzw. łagodne komory, które operują na ciśnieniach do 1,5 ATA i wykorzystywane są przy zabiegach rehabilitacji i regeneracji organizmu. Używa się ich też w leczeniu chorych na Covid-19 – terapia ta została wymieniona w dokumencie WHO dotyczącym sposobów eksperymentalnego leczenia skutków niedotlenienia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA