fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Koronawirus będzie kosztował Europę nawet bilion euro

AFP
Niemiecki instytut gospodarczy Ifo obliczył, że pandemia będzie kosztowała największe europejskie gospodarki miliardy euro z powodu wstrzymanej produkcji. W najczarniejszym scenariuszu łączne straty mogą przekroczyć 1 bln euro.

Specjaliści wzięli pod lupę ekonomiczny wpływ koronawirusa na takie gospodarki jak Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Austria czy Szwajcaria.

– Potrzebujemy pilnego podjęcia przez firmy środków ostrożnościowych, które pozwoliłyby im na wznowienie produkcji, przy jednoczesnym ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii – mówi Clemens Fuest, prezes Ifo. Dodaje, że jeśli zamknięcie potrwa dłużej niż miesiąc, straty wynikające ze wstrzymanej produkcji szybko osiągną wymiary znacznie przekraczające te z poprzednich recesji lub klęsk żywiołowych, przynajmniej, jeśli mówimy o historii Unii Europejskiej.

Czytaj także: Recesja jest już faktem. Skalę zniszczeń dopiero poznamy

Ifo szacuje, że w przypadku Wielkiej Brytanii, częściowe wstrzymanie produkcji przez dwa miesiące spowoduje straty gospodarcze szacowane na 193-328 mld euro. Będzie to skutkować zmniejszeniem rocznego tempa wzrostu PKB o 7,7–13 proc. Jeśli zamknięcie potrwa trzy miesiące, koszty wzrosną do 271-480 mld euro.

W przypadku Włoch, które stały się europejskim epicentrum pandemii, straty wynikające z dwóch miesięcy przestoju mogą wynieść 143-234 mld euro, co zmniejszy tempo wzrostu PKB o 8–13,1 proc. Trzy miesiące to już koszt rzędu 200-342 mld euro.

Hiszpania ze wstrzymaną produkcją na dwa miesiące straci 101-171 mld euro, a tempo wzrostu gospodarczego zmniejszy się o 8,1-13,8 proc.

Z kolei dla Francji, Austrii i Szwajcarii straty przez dwa miesiące przestoju to odpowiednio 176-298 mld euro, 34-57 mld euro i 49-81 mld euro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA