Idea Bank przejęty, sektor odetchnął z ulgą

Branża pozytywnie ocenia decyzję o przymusowej restrukturyzacji, której koszt nie był duży i ponieśli go głównie akcjonariusze oraz obligatariusze, a częściowo BFG.

Aktualizacja: 04.01.2021 08:06 Publikacja: 04.01.2021 00:01

Idea Bank przejęty, sektor odetchnął z ulgą

Foto: Bloomberg

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku. W niedzielę został on przejęty przez Pekao.

Pekao się zgłosił

Zdaniem BFG spełnione zostały trzy przesłanki zobowiązujące do podjęcia takiego działania: Idea była zagrożona upadłością, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością, oraz wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec banku było konieczne w interesie publicznym (stabilność sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych).

W praktyce oznacza to, że umorzone zostały akcje Idei warte 125 mln zł (głównym akcjonariuszem jest Getin Holding mający 54 proc., bezpośrednio Leszek Czarnecki i Getin Noble mieli po 10 proc., a giełdowi inwestorzy prawie 26 proc.) i obligacje podporządkowane (około 55 mln zł). Do przejęcia majątku Idea Banku zgłosił się jedynie państwowy Pekao, któremu BFG udzieli maksymalnie 220 mln zł dotacji, ale również gwarancji pokrycia strat kredytowych. Depozytariusze Idei nie utracili żadnych swoich pieniędzy.

– Decyzja BFG to pozytywna dla sektora informacja, zdecydowanie zmniejsza niepewność w branży. Bank ten od lat nie spełniał wymogów kapitałowych i nie było widać czynników wskazujących na możliwą poprawę sytuacji. Pogarszające się otoczenie – spadek stóp procentowych i recesja gospodarcza – jeszcze bardziej pogłębiało problemy tego banku. Uniknięto upadłości, która spowodowałaby duże zaburzenia na rynku bankowym i dla klientów oraz byłaby bardziej kosztowna dla sektora – mówi Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. Dodaje, że przejęcie przez inny bank to najtańsza, najszybsza i najmniej bolesna dla klientów forma.

– Dla każdego, kto śledzi sytuację w sektorze bankowym, ta decyzja nie jest zaskoczeniem. Idea Bank nie spełniał wymogów kapitałowych, i to w znaczącym stopniu, pomimo podejmowania działań naprawczych. Jeśli istniało zagrożenie upadłością i brak było przesłanek o oddaleniu tego ryzyka, decyzja o restrukturyzacji była konieczna, biorąc pod uwagę stabilność sektora finansowego i interes publiczny – mówi Michał Gajewski, prezes Santander Banku Polska.

Zwraca uwagę, że alternatywą była upadłość. – Restrukturyzacja angażuje mniej środków BFG, pochodzących przecież ze składek banków, klientom z kolei zapewnia ciągłość usług bankowych, chroni ich interesy, gwarantuje bezpieczeństwo depozytów. Z pewnością to trudna sytuacja dla akcjonariuszy Idea Banku, ale działamy na rynku regulowanym, naturalne jest, że każdy musi spełniać wymogi regulacyjne i konieczne jest posiadanie wystarczających kapitałów do odpowiedzialnego funkcjonowania. To również kwestia uczciwej konkurencji, wszyscy gracze powinni przestrzegać tych samych zasad i regulacji. Działanie BFG jest także istotne ze względu na zachowanie zaufania do sektora i poczucia bezpieczeństwa klientów co do ich środków w bankach – mówi Gajewski. Biorąc to wszystko pod uwagę, ocenia, że decyzja BFG była słuszna, szczególnie że dotyczyła banku mającego sporo depozytów (blisko 14 mld zł).

– Decyzja BFG jest jak najbardziej słuszna. Zmniejsza ryzyko ogólne sektora i zwiększa jego stabilność. Rozwiązany jest najważniejszy problem w postaci dużego niedoboru kapitałowego całkiem sporego banku. To także zmniejszenie obaw o koszty składek na BFG, szczególnie gdyby miało dojść do niekontrolowanej upadłości – ocenia Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ. Zakłada, że opłaty sektora na BFG nie wzrosną w tym roku.

Będzie odwołanie

Czarnecki oświadczył, że decyzja BFG to „praktyczna nacjonalizacja Idea Banku” i jest „jawnym pogwałceniem prawa” oraz doszło do niej w sytuacji, gdy bank – jego zdaniem – zaczął osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji. Zapowiedział złożenie odwołania od decyzji BFG do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku. W niedzielę został on przejęty przez Pekao.

Pekao się zgłosił

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Banki
Największy bank USA pozwał drugi bank Rosji. Groźba konfiskaty blisko 10 mld dolarów
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą