fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Mały rekin odkryty w Zatoce Meksykańskiej. To nowy gatunek

Tulane University/Mark Doosey
Naukowcy opisali nowy gatunek rekina głębinowego. Mollisquama mississippiensis został odkryty w Zatoce Meksykańskiej. Ryba posiada zdolność bioluminescencji.

Odkryty rekin kieszonkowy to trzeci z ponad 500 gatunków rekinów, który może wypuszczać świecący płyn. Może w ten sposób zwabiać potencjalne ofiary lub odstraszać większych drapieżników.

Ryba mierzyła około 15 centymetrów. Inny gatunek rekina głębinowego, który również wytwarza luminescencyjny płyn, został znaleziony u wybrzeżu Peru. Ryba mierzyła około 40 centymetrów.

- Mamy tego małego luminescencyjnego rekina pływającego po oceanach świata i nic o nim nie wiemy - powiedział R. Dean Grubbs, naukowiec z Uniwersytetu Stanu Floryda. - To pokazuje nam, jak mało wiemy - dodał badacz.

Gruczoły na ciele odkrytego rekina wytwarzają luminescencyjny płyn, zaś same narządy znajdują się w kiszeniach obok płetw piersiowych. To różni go od innych, podobnych gatunków.

Po raz pierwszy rekina głębinowego o takich zdolnościach odkryto w 1979 roku. Kolejnego złapano w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Po kilku latach badań udało się go sklasyfikować jako nowy gatunek.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA