fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Zmiany klimatu sprzyjają najgrubszej papudze świata

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license
Kakapo, najgrubsza papuga świata, rozmnaża się w najlepsze. Ptakowi, który 50 lat temu uważany był za gatunek wymarły, pomagają zmiany klimatu.

Kakapo to jedyny nielotny gatunek papugi. Jest jednocześnie najcięższym przedstawicielem tych ptaków. Dorosły samiec może ważyć nawet 4 kg.

Obecnie żyje na czterech wyspach Nowej Zelandii -  Codfish, Anchor Island i Little Barrier Island - gdzie nie występują żadne drapieżniki.

Ponieważ w swoim naturalnym środowisku kakapo nie miały wrogów,  zaniknęła u nich zdolność do lotu. Jednak ekspansja człowieka i postępujących za nim psów, kotów i szczurów doprowadziła do radykalnego przetrzebienia gatunku. Przed 50 laty został uznany za wymarły. 

Jednak w 1970 roku naukowcy odkryli niewielką populację tych ptaków. Do działań ochronnych, nazwanych "Kakapo Recovery Plan" przystąpiono w latach 90., jednak bez większych rezultatów. Dopiero w 2011 roku jedna z samic zniosła pierwsze jajko.

W 2014 roku kakapo,  z liczebnością 125 egzemplarzy,  była wciąż skrajnie zagrożona wyginięciem.

Kakapo są o tyle niezwykłe, że to samice ściśle kontrolują proces rozrodu. Znoszą jajka co dwa do czterech lat, gdy rimu - charakterystyczne dla Nowej Zelandii drzewa - wyjątkowo obfitują w owoce. Jagody rimu z kolei są bogate w witaminy, szczególnie w witaminę D, sprzyjającą płodności.

W czasie zalotów samce kakapo prezentują się samicom, i to one wybierają partnerów. Po złożeniu przez samicę jaj pary się rozstają, a samiec nie jest dopuszczany do opieki nad pisklęciem.

Ten rok jest dla kakapo wyjątkowo łaskawy, bo zmiany klimatu powodują, że drzewa rimu obrodziły wyjątkowo obficie. Przełożyło się to na liczbę złożonych przez kakapo jaj - 49 z 50 samic zniosło w sumie 249 jaj,  z nich wykluło się 89 piskląt, spośród których 75 ma szanse osiągnąć dorosłość. To ponaddwukrotnie więcej niż w poprzednim sezonie lęgowym, który miał miejsce 3 lata temu. Oznacza to, że liczba dorosłych przedstawicieli tego gatunku, która obecnie wynosi 147 egzemplarzy, może znacznie wzrosnąć.

Rozród kakapo jest bardzo uważnie monitorowany Choć ptaki żyją na wolności, każdy z nich ma nadajnik, a w każdym gnieździe instalowana jest kamera.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA