Obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO znikną?

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatyczne mają drastyczny wpływ na niektóre z najcenniejszych obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Aktualizacja: 08.01.2019 15:38 Publikacja: 08.01.2019 14:40

Obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO znikną?

Foto: AdobeStock

Lista światowego dziedzictwa UNESCO to lista obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości prowadzona przez organizację wyspecjalizowaną ONZ UNESCO.

Czytaj także: Morze Martwe kurczy się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej

 

 

 

Znajduje się na niej ponad 1000 lokalizacji, jeśli jednak świat nadal będzie się „rozgrzewał”, napędzany głównie działalnością człowieka poprzez emisje gazów cieplarnianych, wiele z tych punktów może stracić swoją wyjątkową wartość lub nawet zniknąć. 

Najlepszym tego przykładem jest imponujący Ilulissat Icefjord Grenlandii, miejsce światowego dziedzictwa, gdzie lodowiec Sermeq Kujalleq dosłownie topi się na naszych oczach, częściowo z powodu globalnego ocieplenia. To miejsce, w którym można zaobserwować zmiany klimatyczne i zdać sobie sprawę z tego, co się dzieje - zaznaczają badacze. - Praktycznie każda część Światowego Dziedzictwa ma pewien poziom zagrożenia ze strony zmian klimatycznych - powiedział Adam Markham, zastępca dyrektora ds. Programu Klimatyczno-Energetycznego w organizacji pozarządowej, działającej w Stanach Zjednoczonych. Zaznaczył także, że w „niektórych lokalizacjach zagrożenie jest oczywiste i nieuchronne”. 

Jako przykład podał Park Narodowy Yellowstone w USA, gdzie występują krótsze zimy z mniejszą ilością opadów śniegu, rzeki są cieplejsze, a jeziora i mokradła wciąż się „kurczą”. Coraz częściej występują tam również pożary. Naukowcy szacują, że prawie połowa terenów podmokłych w ekosystemie Yellowstone może zostać utracona, a częstsze pożary prawdopodobnie doprowadzą do tego, że gęsty las stanie się z czasem lasem otwartym. 

Co czwarte miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest wysoce zagrożone przez zmiany klimatu - oceniła Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN). Według raportu zjawisko to podwoiło się w latach 2014-2017, czyniąc zmianę klimatu "najszybciej rosnącym zagrożeniem”. Rosnące temperatury morza w ostatnich latach wpłynęły na rafy koralowe, takie jak Atol Aldabra na Oceanie Indyjskim, Belize Barrier Reef na Atlantyku i Wielką Rafę Koralową w Australii.  W 2016 i 2017 zmiany klimatyczne zabiły około połowy koralowców Wielkiej Rafy Koralowej, a także wielu innych na całym świecie.

Jeśli zmiany klimatu nie zwolnią, IUCN przewiduje, że w najbliższej przyszłości prawdopodobnie ucierpi jeszcze więcej miejsc. Mechtild Rossler, dyrektor Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, twierdzi, że stale monitoruje wpływ zmiany klimatu na dziedzictwo. - Jeśli nie możemy ochronić tych miejsc przed tymi zagrożeniami, a jest ich o wiele więcej, jak będzie wyglądać przyszłość? - powiedziała w rozmowie z CNN. - Konwencja Światowego Dziedzictwa mówi, że te unikalne miejsca musimy przekazać przyszłym pokoleniom. Jeśli nie mamy nic do przekazania, sytuacja jest dramatyczna - dodała.

Lista światowego dziedzictwa UNESCO to lista obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości prowadzona przez organizację wyspecjalizowaną ONZ UNESCO.

Czytaj także: Morze Martwe kurczy się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków
Nauka
Deszcz podczas burzy może uratować życie. Mokra skóra zmniejsza skutki pioruna
Nauka
Odkryto nowy gatunek pterozaura. Latający dinozaur mógł żyć 168 milionów lat temu