fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

USA: Głuszce będą słabiej chronione, by ułatwić wydobycie ropy

Derek Oyen [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Departament Spraw Wewnętrznych USA zaproponowało liberalizację przepisów dotyczących ochrony głuszców ostrosternych, aby ułatwić odwierty ropy i wydobycie kopalin w zachodnich Stanach Zjednoczonych - informuje Reuters.

Propozycja, zgłoszona przez Biuro Zarządzania Ziemią Departamentu Spraw Wewnętrznych wpisuje się w plany administracji Donalda Trumpa, których celem jest zwiększenie produkcji energii kosztem liberalizacji przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Biuro Zarządzania Ziemią wyjaśnia, że zmiana przepisów umożliwi prowadzenie działalności wydobywczej na dużych obszarach zamieszkiwanych przez głuszce w stanach takich jak Colorado czy Utah.

Zastępca sekretarza Departamentu Spraw Wewnętrznych David Bernhardt, pochodzący z Kolorado podkreślił, że propozycje zmian w prawie odzwierciedlają interesy zachodnich stanów USA. Dodał, że przepisy te biorą pod uwagę również ochronę głuszców przed zagrożeniami.

Przepisy chroniące głuszce wprowadził w 2015 roku Barack Obama. Obama nie umieścił jednak głuszców na liście gatunków zagrożonych, co wprowadziłoby znacznie poważniejsze ograniczenia dla biznesu na zamieszkiwanych przez te ptaki terenach. Mimo to górnicy i przedstawiciele branży naftowej, a także właściciele rancz uznali, że wprowadzone przez Obamę przepisy ograniczają rozwój gospodarczy w regionach, w których obowiązywały.

W ubiegłym roku sekretarz ds. wewnętrznych Ryan Zinke nakazał przegląd przepisów chroniących głuszce, by "zapewnić, że starania o ich ochronę nie utrudniają rozwoju gospodarczego".

Ekolodzy alarmują, że proponowane zmiany są oczywistą koncesją dla branży naftowej i gazowej.

W 11 zachodnich stanach USA żyje od 200 do 500 tys. ptaków tego gatunku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA