fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Płetwonurek pływał w śmieciach u wybrzeża Bali

YouTube
Rich Horner, brytyjski płetwonurek umieścił w sieci nagranie, na którym widać jak nurkuje wśród pływających w wodzie plastikowych śmieci u wybrzeży Bali.

Horner nurkował w Manta Point, popularnym wśród płetwonurków ośrodku, ok. 20 km od Bali. W rozmowie z BBC przyznał, że to co zobaczył było "przerażające".

Horner, mieszkający na co dzień na Bali, powiedział, że "nigdy wcześniej nie widział" tylu śmieci w wodzie.

Bali znajduje się na trasie Indonezyjskiego Prądu Morskiego (Indonesian Throughflow - ITF), prądu, który z Oceanu Spokojnego trafia do Oceanu Indyjskiego. Część plastikowych śmieci, na które natknął się Horner mogło zostać przeniesionych z daleka przez ten właśnie prąd.

Horner twierdzi jednak, że na plastikowych śmieciach, które mijał pod wodą, widział indonezyjskie nadruki.

Dzień później, jak zaznacza Horner, w miejscu w którym nurkował nie było już śmieci - prawdopodobnie zostały przeniesione dalej przez prądy morskie. - To smutne, że plastik kontynuuje swoją podróż po wodach Oceanu Indyjskiego - stwierdził płetwonurek.

Indonezja jest obecnie drugim państwem świata pod względem "produkowania" plastikowych śmieci - zaraz po Chinach. Kraj ten pracuje obecnie nad tym, aby zredukować ilość plastikowych śmieci, które trafiają do morza o 70 proc. do 2025 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA