fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Topola z Helu będzie Europejskim Drzewem Roku?

YouTube(kadr z filmu)
Zakończyła się pierwsza część plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku 2018. Polskim kandydatem jest helska topola, która zdobyła 7 tys. głosów.

Jak informuje strona treeoftheyear.org, helska topola "Helena" jest pomnikiem przyrody i znajduje się w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Jej nazwa nie jest przypadkowa, podkreśla bowiem tożsamość miejsca, w którym rośnie. W języku staropolskim "hel" oznacza wydmę, cypel, pustkowie. Drzewo było świadkiem wielu zdarzeń oraz przemian helskiej wspólnoty. Jej życie związane jest z dramatem działań wojennych i bohaterskiej obrony Helu. Topola rośnie przy szlaku spacerowym wiodącym na Cypel.

Europejskie Drzewo Roku wybierane jest przez internautów spośród 13 drzew z krajów europejskich. Z helską topolą rywalizują między innymi jabłoń ze Słowacji, największy na świecie dąb korkowy z Portugalii, sekwoje z Bułgarii, czy dąb z Wielkiej Brytanii.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest stowarzyszenie Partnerstwo dla Środowiska. Zrzesza ono sześć fundacji, które działają na rzecz ochrony środowiska. Corocznie w konkursie udział bierze około 200 tys. osób.

W zeszłym roku zwyciężył dąb „Józef” z Wiśniowej na Podkarpaciu. Zagłosowało na niego wówczas ponad 17 tys. osób.

Na polską topolę „Helenę” głosować można na stronie www.treeoftheyear.org.

Źródło: treeoftheyear.org
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA