Ekologia

Norwegia: Władze gminy zdecydowały o uśpieniu agresywnego łabędzia

fotolia.com
Władze norweskiej gminy Os podjęły decyzję o uśpieniu łabędzia, ze względu na jego agresywne zachowanie - informuje serwis thelocal.no.

Chodzi o łabędzia znanego nazywanego w gminie "szefem portu", który od dawna znany był z wojowniczej postawy i agresywnych zachowań.

Czara goryczy przelała się jednak 30 czerwca, gdy łabędź zaatakował grupę przedszkolaków i wciągnął jedną z dziewczynek do wody - informuje norweska NRK.

Początkowo władze gminy zastanawiały się, czy nie przenieść zwierzęcia z portu w Os do innego miejsca, ale ostatecznie zdecydowano się na uśpienie go.

- To smutne, ale po piątkowym ataku nie mamy wyboru. Wcześniej było wiele incydentów z udziałem łabędzia, ale po ostatnim ataku ludzie zaczęli nas pytać co z nim zrobimy - mówi rzeczniczka władz gminy Marie Bruaruoy.

Bruaruoy przyznaje, że na zachowanie zwierzęcia mogło wpłynąć to, jak traktowali go niektórzy ludzie. - Wiele osób traktowało go źle, drażniło i goniło motorówkami. To mogło być jednym ze źródeł jego agresji - stwierdziła.

Norweskie prawo pozwala władzom lokalnym na usypianie zwierząt należących do chronionych gatunków w sytuacji, gdy stanowią one zagrożenie dla ludzi.

Źródło: thelocal.no

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL