fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Emmanuel Macron i Arnold Schwarzenegger walczą o klimat

AFP
Były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger połączył siły z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w nowym wideo krytykującym Donalda Trumpa za wycofanie się z paryskich porozumień klimatycznych. Obaj wzięli udział w konferencji klimatycznej w paryskiej Sorbonie.

Zarówno Macron jak i Scharzenegger znani są ze swojej krytyki względem decyzji Trumpa o wycofaniu się z porozumienia o redukcji emisji dwutlenku węgla z 2015 roku. Po tym, jak prezydent USA wycofał się z porozumienia paryskiego, nie obejmuje ono drugiego na świecie państwa pod względem zanieczyszczenia środowiska.

Marcon, który wraz z wieloma innymi przywódcami europejskimi potępił decyzję Trumpa, wezwał amerykańskich naukowców do wyjazdów do Francji. W nagraniu ze Scharzeneggerem sparafrazował wyborcze hasło Trumpa, mówiąc "Uczyńmy planetę znów wielką" ("Make our planet great again).

Scharzenegger, przedstawiający się na twitterze jako "były Mr. Olympia (zwycięzca najbardziej prestiżowych zawodów kulturystycznych na świecie - przyp. red.), Conan, Terminator, gubernator Kalifornii i osoba, która zabiła Predatora", we wcześniejszym filmiku mówił, że "jeden człowiek nie może zniszczyć postępu, jeden człowiek nie może cofnąć nas w przeszłość - ewentualnie tylko ja mogę to zrobić".

Najnowsze wideo, obejrzane na świecie już półtora miliona razy, Schwarzenegger mówi, że wraz z Macronem "rozmawiają o kwestiach środowiskowych i zielonej przyszłości".

Macron w sobotę na spotkaniu na Uniwersytecie Paryskim obiecał odegrać aktywną rolę w kampanii na rzecz globalnego paktu dotyczącego ochrony prawa człowieka do czystego i zdrowego środowiska. Przemawiając w Sorbonie odniósł się do przedstawionego mu projektu porozumienia.

- Opierając się na tym projekcie, zobowiązuje się do działania (...) tak, aby rozpoczęte prace były kontynuowane, abyśmy do tego tekstu przekonywali pod egidą ONZ naszych partnerów - powiedział prezydent Francji. Pakt, zawierający prawnie wiążące obowiązki względem sygnatariuszy, ma zostać przekazany Narodom Zjednoczonym. Uczestnikami konferencji w Sorbonie, oprócz Macrona i Scharzeneggera, był m.in. były szef ONZ Ban Ki-Mun oraz Laurent Fabius, były premier Francji, który przewodniczył konferencji klimatycznej w 2015 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA