fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Arabscy i nigeryjscy studenci pod specjalnym nadzorem

Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Wykładowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymali polecenie, by "specjalnym nadzorem" objąć studentów, którzy mają dostęp do odczynników chemicznych. Szczególna kontrola ma dotyczyć studentów pochodzenia arabskiego lub nigeryjskiego.

"Zwracam się do Państwa z prośbą o objęcie specjalnym nadzorem dostępu studentów ED (w szczególności pochodzenia nigeryjskiego i arabskiego) do odczynników chemicznych stosowanych w Państwa jednostkach" - czytamy w piśmie skierowanym do pracowników UM, cytowanego przez TVN24.

ED - to English Division, czyli studia w języku angielskim, które na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu odbywa ok. 900 osób z różnych krajów.

Jak zalecają władze uczelni w piśmie skierowanym do wykładowców, szczególna uwaga powinna zostać zwrócona na studentów z krajów arabskich lub z Nigerii, którzy mają dostęp do odczynników chemicznych.

Ma to zapobiec ewentualnemu wykorzystaniu tych substancji do produkcji materiałów wybuchowych lub toksycznych.

Wymienieni studenci mają całkowity zakaz przebywania bez kontroli w pomieszczeniach, gdzie takie substancje się znajdują, a ilość niebezpiecznych odczynników ma być skrupulatnie kontrolowana. Każde zniknięcie nawet najmniejszej ilości niebezpiecznych substancji ma być natychmiast zgłoszone.

Rzeczniczka UM tłumaczyła w TVN24, że władze uczelni są świadome eskalacji "pewnego napięcia" nie tylko za granicą, ale i w Polsce, a z racji ponoszonej za studentów i ich kształcenie odpowiedzialności wszczęły specjalne procedury. Jak zaznaczyła, procedury te "będą zapewne zaostrzane".

Rzeczniczka podkreśla, że pismo zostało skierowane także do władz tych wydziałów, gdzie studia odbywają się w języku polskim, ale przyznaje, że zostało ono sformułowane niefortunnie - "momentalnie wpisało się w narrację odnośnie postaw ksenofobicznych i rasistowskich".

Zagraniczni studenci mają zostać przeproszeni na specjalnym zebraniu, na którym zostaną również wyjaśnione przyczyny wystosowania wspomnianego pisma - zapowiedziała rzeczniczka.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA