fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Rzecznik praw dziecka interweniuje ws. wychowania przedszkolnego

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Rzecznik praw dziecka Marek Michalak uważa, że tzw. ustawa przedszkolna nie zabezpiecza w pełni potrzeb dzieci.

Przedszkole daleko od domu i likwidacja pomieszczeń przeznaczonych dla dzieci – to według rzecznika m.in. skutki wprowadzenia z dniem 1 września 2017 r. ustawy przedszkolnej.

Marek Michalak na te dwa problemy zwrócił uwagę w wystąpieniu do resortu edukacji.

Daleko od domu

Według przepisów, jeżeli dziecko nie dostaje się do wybranego przez rodziców przedszkola, gmina wskazuje inną placówkę w myśl zasady, że „w miarę możliwości" powinna być ona położona najbliżej przedszkola, o przyjęcie do którego ubiegali się rodzice dziecka. W praktyce, jak wynika z informacji napływających do rzecznika, gminy wskazują przedszkola znacznie oddalone od tego, które wybrał rodzic.

Bez dodatkowych sal

Drugi problem w opinii rzecznika, ale i przede wszystkim zgłaszających się do niego rodziców, stanowi likwidacja sal w budynkach przedszkoli, wykorzystywanych aktualnie do organizacji zajęć dodatkowych, gimnastycznych, wydarzeń kulturalnych (teatrzyki i koncerty) oraz uroczystości okolicznościowych z udziałem przedszkolaków i ich rodziców. Dyrektorzy argumentują tę zmianę koniecznością zagwarantowania miejsc trzylatkom ubiegającym się o przyjęcie na rok szkolny 2017/2018. W ocenie rzecznika działania polegające na zwiększeniu liczby miejsc w danym przedszkolu nie mogą skutkować ograniczeniem dostępności dzieci do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej.

- Wskazane problemy nie należą do grupy przypadków, które naruszają wprost obowiązujące prawo oświatowe. Niemniej jednak są to sytuacje, które uderzają w realizację prawa dziecka do wczesnej edukacji – jej dostępności i jakości – stwierdził Marek Michalak.

Uwagi dotyczące edukacji przedszkolnej – jako prawa przysługującego każdemu dziecka – rzecznik zgłaszał m.in. w wystąpieniach generalnych skierowanych do ministra edukacji 22 stycznia i 7 czerwca 2016 r.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA