fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Prezydent Tajwanu: Komunistyczne samoloty prowokują

AFP
Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen pochwaliła we wtorek "bohaterskie zachowanie" pilotów tajwańskich sił powietrznych, którzy przechwycili chińskie samoloty zbliżające się do Tajwanu po tym, jak przekroczyły one wirtualną linię dzielącą Cieśninę Tajwańską na stronę chińską i tajwańską.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin w poniedziałek oświadczył, że żadna linia dzieląca Cieśninę Tajwańską nie istnieje. Chiny nigdy nie wyrzekły się prawa do użycia siły w celu odzyskania kontroli nad Tajwanem.

W ostatnim czasie relacje między Chinami a Tajwanem są bardzo napięte. Aktywność chińskiej armii w pobliżu Tajwanu rośnie, w piątek Chiny rozpoczęły drugie w ciągu miesiąca ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy.

W piątek, w czasie, gdy na Tajwanie przebywał wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu, samoloty chińskie znalazły się po "tajwańskiej" stronie Cieśniny Tajwańskiej i zostały przechwycone przez tajwańskie lotnictwo.

W czasie wizyty w bazie sił powietrznych na archipelagu Penghu prezydent Tsai powiedziała pilotom, że jest świadoma ich "bohaterskich działań" w czasie przechwytywania chińskich samolotów.

- Pokładam w was wielkie zaufanie. Jako żołnierze Republiki Chińskiej (tak formalnie nazywa się rządzone przez nią państwo w odróżnieniu od Chińskiej Republiki Ludowej - red.), jak możemy pozwolić wrogom znajdować się w naszej przestrzeni powietrznej? - pytała.

- Jestem świadoma, że mierzymy się z prowokacyjnym zachowaniem komunistycznych samolotów, które okrążają wyspę i szkodzą pokojowi w ostatnich dniach - dodała prezydent Tajwanu.Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA