fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Bielan: Spotkania Duda-Trump to rekord świata

tv.rp.pl
- Przypomnę, że prezydent Andrzej Duda był w Waszyngtonie zaledwie we wrześniu 2018 roku. Jeżeli będzie w czerwcu, a wszystko na to wskazuje, to można powiedzieć o rekordzie świata - mówił w radiowej Trójce Adam bielan, wicemarszałek Senatu.

W rozmowie z Elizą Olczyk Bielan zapewniał, że obecnie Polska ma najlepsze w historii stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, przede wszystkim w wymiarze wojskowym i gospodarczym.

Zauważył też, że nigdy dotąd  w historii nie zdarzył się tak "bezprecedensowo wysoki poziom relacji politycznych" między obydwoma krajami. 

Bielan miał na myśli możliwość kolejnego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Obydwaj prezydenci spotkali się już podczas wizyty amerykańskiej pary prezydenckiej w Polsce w lipcu 2017 roku, wizyty Dudy w Waszyngtonie we wrześniu 2018 roku, kolejne spotkanie jest możliwe podczas zaplanowanej na czerwiec wizyty polskiego prezydenta w USA.

Czytaj także: Trump 1 września w Polsce? Fort Trump przyspiesza

- Przypomnę, że prezydent Andrzej Duda był w Waszyngtonie zaledwie we wrześniu 2018 roku. Jeżeli będzie w czerwcu, a wszystko na to wskazuje, to można powiedzieć o rekordzie świata - mówi Bielan. - Nie zdarza się, żeby jakiś przywódca tak często był zapraszany do Białego Domu

Nie wiadomo jeszcze, czy Donald Trump będzie gościł w Polsce na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Zdaniem wicemarszałka Senatu byłaby to wizyta ważna nie tylko ze względów dyplomatycznych, ale miałaby duże znaczenie z punktu widzenia polityki historycznej. Bielan stwierdził, że obecność amerykańskiego prezydenta w takiej chwili w Polsce potwierdziłaby bezzasadność twierdzeń "niektórych środowisk na świcie", które próbują obarczyć Polskę współodpowiedzialnością za Holokaust i sprowadzić ją do poziomu "kolaboranta Hitlera".

- Nawet najbardziej nieprzychylne nam środowiska nie są jednak w stanie zaprzeczyć faktowi, że we wrześniu 1939 roku Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się Hitlerowi - powiedział Bielan.

Źródło: Trójka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA