fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Doradcy podatkowi

Samorząd doradców podatkowych przed poważnym zagrożeniem

Fotolia
Rozpoczynający się w piątek zjazd doradców podatkowych zajmie się sprawą obrony tajemnicy zawodowej wobec zakusów rządu na jej ograniczenie.

W piątek w Warszawie rozpoczyna się trzydniowy V Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych. Odbywa się w momencie dla nich wręcz rewolucyjnym. Dokonane w ostatnich miesiącach znaczące zmiany w podatkach dochodowych i VAT są wyzwaniem w obsłudze klientów, ale równocześnie dokonuje się inna rewolucja. Fiskus wprowadza coraz nowsze elektroniczne metody kontroli podatników, co wymusza na doradcach zajęcie się także nowoczesnymi technologiami.

Tajemnica kontra rynek

Samorząd może jednak wkrótce stanąć wobec poważnego zagrożenia dla jednego ze swoich filarów: tajemnicy zawodowej. Może być ona ograniczona, jeżeli Ministerstwo Finansów przeforsuje nowe przepisy, zobowiązujące doradców do zgłaszania fiskusowi planowanych dla klientów schematów przynoszących oszczędności na podatkach.

Działacze samorządu są przeciwni takiemu rozwiązaniu. Kandydujący na stanowisko przewodniczącego samorządu Zbigniew Maciej Szymik w wypowiedzi dla „Rz" nazwał taką koncepcję „nożem wbitym w plecy doradców". Także drugi kandydat na to stanowisko prof. Adam Mariański mówi zdecydowane „nie" próbom ograniczania tajemnicy zawodowej.

Jednocześnie inne plany rządu mogą przysporzyć doradcom klientów. Trwają bowiem rozmowy samorządowców z MF o tzw. audycie podatkowym, czyli dobrowolnej kontroli przeprowadzanej przez doradców. Podatnicy pozytywnie zweryfikowani przez taki audyt mogliby liczyć na różne ułatwienia fiskalne: rzadsze kontrole z urzędów skarbowych, krótsze terminy zwrotu nadpłat oraz niższe odsetki za zwłokę w zapłacie podatków.

Niewykluczone, że doradcom przyjdzie drogo zapłacić za tę szansę powiększenia rynku.

– Ministerstwo może postawić nam warunek: dostaniecie prawo do audytów, jeśli się zgodzicie ujawniać schematy podatkowe. Zapłacimy tajemnicą za większe obroty, choć wtedy nikt nam nie zaufa – powiedział zastrzegający anonimowość działacz samorządu doradców.

Spór o togę i wizerunek

Zjazd oceni też upływającą czteroletnią kadencję władz. – Udało nam się m.in. zinformatyzować izbę, poprawić warunki OC i innych ubezpieczeń dla doradców, a także zachęcić około tysiąca ludzi, głównie młodych, do wstąpienia w nasze szeregi – wylicza Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Obok blasków były też cienie. Zjazd z 2014 r. zobowiązał Radę m.in. do porozumienia z właściwymi władzami, by umożliwić doradcom występowanie w togach. Mówiło się nawet o wyborze szarego koloru na żabot. Mimo przychylnego stanowiska resortów finansów i sprawiedliwości sprawa nie została sfinalizowana. – Choć brak togi nie umniejsza naszej fachowości przed sądem, to niewykonanie uchwały zjazdu jest skandalem. Przecież to także kwestia naszego wizerunku jako zawodu zaufania publicznego – oburza się jedna z delegatek na zjazd.

W kwestii togi, a także np. szerszej kampanii wizerunkowej, liczące ok. 9 tys. członków środowisko doradców jest bardzo podzielone. Znaczna część uważa, że ani toga, ani kampania wizerunkowa nie są potrzebne. Dlatego istniejący od kilku lat samorządowy fundusz na promocję zawodu pozostaje w znacznej części niewykorzystany. Jak przyznają działacze samorządu, podział w tych kwestiach wynika z ogromnego zróżnicowania w wykształceniu i przygotowaniu zawodowym. Obok słynnych doradców prowadzących sprawy np. w Trybunale Sprawiedliwości UE są też osoby ograniczające swoją działalność do biura rachunkowego, nie zawsze legitymujące się wykształceniem ekonomicznym czy prawniczym.

Kandydaci na przewodniczącego KRDP mówią o przeznaczeniu funduszu raczej na konferencje dla biznesu niż na kampanię w mediach podobną do przeprowadzonej niedawno przez samorząd radców prawnych.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.rochowicz@rp.pl

Opinia

prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Przed nowymi władzami naszego samorządu staną trudne zadania. Ministerstwo Finansów rozważa bowiem wprowadzenie regulacji prawnych mających na celu wzmocnienie zawodu doradcy podatkowego i ukierunkowanie go na autoryzację i pomoc w przestrzeganiu prawa podatkowego. Resort pracuje także nad regulacjami dotyczącymi raportowania schematów podatkowych. Przypomnę, że KRDP przyjęła stanowisko w tej sprawie. Podkreślamy w nim m.in., że wprowadzenie przepisów o raportowaniu powinno zostać dokonane z poszanowaniem istoty i zakresu tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego. Natomiast rozregulowanie już wcześniej uporządkowanego rynku usług doradczych, na rzecz którego od ponad 20 lat wszyscy razem z administracją skarbową pracowaliśmy, nie leży w interesie publicznym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA