fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Spada zaufanie brytyjskich konsumentów

123rf.com
Indeks zaufania brytyjskich konsumentów spadł w listopadzie do poziomu najniższego od czasu referendum, w którym zdecydowano o brexicie.
YouGov i Centre for Economics and Business Research (CEBR) poinformowały, że indeks nastrojów odnotował największy miesięczny spadek od lipca minionego roku i spadły wszystkie osiem wskaźniki tworzące ten indeks.
Ocena sytuacji finansowej gospodarstw domowych spadła w listopadzie do poziomu najniższego od stycznia 2014 r., a wskaźnik oczekiwań właścicieli domów co do wartości nieruchomości w najbliższych 12 miesiącach jest najniżej od roku po podniesieniu przez Bank Anglii stóp procentowych.
Mniejsze zaufanie konsumentów źle wróży brytyjskiej gospodarce, bo ich wydatki były głównym czynnikiem wzrostu w III kwartale, kiedy w inwestycjach spółek odnotowano spowolnienie, a ujemny bilans handlu zagranicznego obniżył tempo wzrostu PKB.
- Niepokój gospodarstw domowych jest zupełnie zrozumiały – uważa Christian Jaccarini, ekonomista z CEBR. - Pierwsza od 10 lat podwyżka stóp procentowych zwiększyła obawy, że wyższe koszty kredytu spotęgują niekorzystny wpływ inflacji na dochody gospodarstw domowych – wyjaśnił.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA