fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Lockdown hamuje spożycie w Niemczech

Berlin
AdobeStock
Gospodarka Niemiec zanotowała w I kwartale spadek o 1,7 proc., większy od zakładanego, bo lockdown od listopada zahamował prywatną konsumpcję.

„Kryzys koronawirusa spowodował dalszy spadek osiągów gospodarki na początku roku. To dotknęło zwłaszcza gospodarstwa domowe, bo eksport towarów był wsparciem dla gospodarki” — stwierdził federalny urząd statystyczny. Ankieta przeprowadzona przez agencję Reutera wykazała spadek o 1,5 proc. PKB.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku gospodarka osiągnęła wzrost o 0,5 proc., bo duży popyt na niemieckie produkty w Chinach i w Stanach pomógł sektorowi przemysłu wyrównać przeciwne tendencje wynikające z malejącego spożycia. Ekonomiści uważają, że nie udało się tego osiągnąć w I kwartale, bo sektor przemysłu miał do czynienia z własnymi problemami, zwłaszcza dotyczącymi mocy produkcyjnych oraz z brakiem mikroprocesorów, który dotknął najbardziej sektor motoryzacji.

- Dotychczas sektor przemysłu pokrywał straty sektora usług. Tak już nie jest. Przemysł ucierpiał i odczuwa nadal brak materiałów — stwierdził Thomas Gitzel, główny ekonomista VP Bank Group.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA