Europa w euforii. Nastroje najlepsze od wybuchu pandemii

Druga fala pandemii COVID-19 nie opada, ale przedsiębiorstwa i konsumenci w Unii Europejskiej są w najlepszych nastrojach od niemal roku. W Polsce też wyraźnie przybyło optymizmu.

Aktualizacja: 25.02.2021 13:56 Publikacja: 25.02.2021 13:41

Europa w euforii. Nastroje najlepsze od wybuchu pandemii

Foto: AFP

Europejski wskaźnik nastrojów (ESI), obliczany przez Komisję Europejską na podstawie ankiety wśród gospodarstw domowych i menedżerów przedsiębiorstw dla każdego z państw UE, wzrósł w Polsce w lutym do 87 pkt z 82,3 pkt miesiąc wcześniej. Dzięki temu znalazł się na poziomie najwyższym od marca 2020 r. Pozostał jednak o 15 proc. niżej niż w lutym ub.r., czyli tuż przed wybuchem pandemii.

Średnio w UE barometr nastrojów w gospodarce wzrósł w lutym do 93,1 pkt z 91,2 pkt miesiąc wcześniej, a w strefie euro do 93,4 z 91,5 pkt. W obu przypadkach to wynik o 10 proc. niższy niż rok wcześniej. W niektórych krajach UE, np. w Luksemburgu i Estonii, ESI wrócił do poziomu sprzed pandemii. W Niemczech, największej gospodarce Europy, jest tylko o 6 proc niższy.

W świetle publikowanych wcześniej ankietowych wskaźników koniunktury w lutym, takich jak PMI i Ifo, zwyżka ESI nie jest zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się jednak nieco mniejszej poprawy nastrojów. Przeciętnie oczekiwali, że w strefie euro wskaźnik KE wzrośnie w lutym do zaledwie 92 pkt.

ESI odzwierciedla oceny konsumentów i przedsiębiorstw dotyczące ich obecnej sytuacji finansowej oraz ich oczekiwania na przyszłość. W lutym do zwyżki tego wskaźnika w UE przyczyniła się w największym stopniu poprawa nastrojów w przemyśle. Optymizmu przybyło jednak również w usługach, w budownictwie i wśród konsumentów. Do pogorszenia nastrojów doszło jedynie w handlu detalicznym.

W Polsce zwyżka ESI ma nieco inną charakterystykę. Najbardziej poprawiły się nastroje w usługach, co można wiązać z wycofaniem przez rząd części uderzających w ten sektor restrykcji. Do wyraźnej poprawy nastrojów doszło też wśród konsumentów oraz w handlu detalicznym. W przemyśle i budownictwie przybyło jednak pesymizmu.

W Polsce uwagę zwraca również wyraźny wzrost wskaźnika oczekiwań przedsiębiorców dotyczących zatrudnienia (EEI). Wyniósł on w lutym 93,7 pkt po 91,5 pkt w styczniu, co oznacza, że znalazł się o 8 proc. poniżej poziomu sprzed pandemii. Średnio w UE wskaźnik wzrósł do 91,9 pkt z 90,2 pkt w styczniu i jest o 12 proc. niżej niż rok temu.

Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej