fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Spada dynamika sprzedaży detalicznej

AdobeStock
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2019 r. była wyższa niż przed rokiem o 3,7 proc. wobec wzrostu o 5,6 w maju - podał GUS. Ekonomiści spodziewali się tylko niewiele lepsze wyniku - wzrostu o 3,8 proc.

Spadek dynamiki sprzedaży ma przede wszystkim związek z tzw. efektami kalendarzowymi, to znaczy mniejszą o trzy liczbą dni handlowych w porównaniu z czerwcem zeszłego roku.

Z danych GUS wynika, że wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” większy niż przeciętny realny wzrost w czerwcu 2019 r. rok do rok zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 9,3 proc. wobec wzrostu o 9,6 proc. przed rokiem) oraz w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 5,1 proc. wobec wzrostu o 9,8 proc. przed rokiem).

Czytaj także: Niedziele handlowe 2019. W te niedziele będzie można zrobić zakupy w 2019 roku

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” najwyższy wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grupy „tekstylia, odzież, obuwie” (o 12,9 proc.). Za to spadek sprzedaży odnotowano w dużej kategorii: „pozostałe” (o 3,9 proc.), „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 1,5 proc. ) oraz „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 0,7 proc.).

Silny silnik

– Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w czerwcu wyhamowało nieco bardziej niż tego oczekiwano, niemniej nie jest to zdecydowanie aż tak negatywne zaskoczenie jak wczorajsza dynamika produkcji przemysłowej – komentuje Monika Kurtek, główny ekonomista Bank Pocztowego. Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 2,7 proc. w porównaniu z czerwcem 2018 r., podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu o 2-3 proc.

Kurtek dodaje, że dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej pokazują, iż konsumpcja jest wciąż silnym motorem gospodarki i łagodzą ewentualne obawy o kondycję polskiej gospodarki. – PKB rośnie nadal w tempie około 4,5–4,6 proc. rok do roku, choć do pełnego obrazu brakuje jeszcze danych z budownictwa – mówi Kurtek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA