Australijski sąd: Rząd może zabronić obywatelom opuszczania kraju

Australijski sąd we wtorek oddalił pozew libertariańskiej grupy LibertyWorks przeciwko rządowi Australii. Przedstawiciele LibertyWorks chcieli, by sąd uznał, że rząd federalny nie ma uprawnień, by zabraniać obywatelom opuszczania kraju.

Aktualizacja: 01.06.2021 06:25 Publikacja: 01.06.2021 05:32

Australijski sąd: Rząd może zabronić obywatelom opuszczania kraju

Foto: PAP/EPA

Granice Australii pozostają zamknięte dla obywateli tego kraju od marca 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Obywatele i rezydenci Australii mogą opuszczać kraj jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy są w stanie wykazać, że jest to niezbędne.

W efekcie większość Australijczyków nie może opuścić swojego kraju od ponad roku na mocy rozporządzenia wydanego na podstawie ustawy o biobezpieczeństwie.

Jednak przedstawiciele LibertyWorks domagali się, by Sąd Federalny Australii orzekł, iż minister zdrowia, Greg Hunt, nie miał uprawnień, by zgodnie z prawem wprowadzić niemal bezwzględny zakaz opuszczania kraju, ponieważ Australijczykom przysługuje prawo do swobodnego podróżowania na mocy Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych, który Australia ratyfikowała.

Jednak sędziowie uznali, że pozew jest oparty na "błędnym założeniu, że prawo to jest absolutne".

Prawnicy LibertyWorks przekonywali, że ograniczenia przewidziane przez rozporządzenie ws. biobezpieczeństwa mogą być nałożone na jednostki, a nie na całą populację i mogą dotyczyć jedynie osób, u których widać objawy choroby lub które miały kontakt z osobą zakażoną.

Sędziowie podkreślili jednak, że choć ograniczenia w swobodzie podróżowania są surowe i naruszają prawa obywateli to parlamentarzyści "byli świadomi tego" uchwalając w 2015 roku ustawę o biobezpieczeństwie w związku z czym nie można stwierdzić, że intencja ustawodawcy była inna. 

Krytycy zakazu opuszczania kraju zwracają uwagę, że jest on szczególnie uciążliwy dla ok. 30 proc. Australijczyków, którzy urodzili się poza granicami Australii.

Jednak - jak pokazują sondaże - większość Australijczyków (73 proc.) uważa, że granice kraju powinny pozostać zamknięte co najmniej do połowy 2022 roku.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień