fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Badanie: Objawy COVID utrzymują się blisko trzy miesiące

AFP
Badanie przeprowadzone w Holandii wskazuje, że większość osób, u których pojawiły się symptomy COVID-19, odczuwają objawy tej choroby jeszcze 79 dni po pojawieniu się pierwszych objawów zakażenia.

Tylko 0,7 proc. uczestników badania twierdziło, że 79 dni po pojawieniu się pierwszych symptomów COVID-19 w pełni wróciły do zdrowia - czytamy na łamach magazynu "European Respiratory Society’s Open Research".

Badanie objęło ponad 2100 osób, które w większości nie były hospitalizowane w związku z COVID-19 w Holandii i Flandrii.

Uczestnicy badania mówili o siedmiu utrzymujących się symptomach zakażenia odczuwanych po 79 dniach od pojawienia się u nich symptomów COVID-19. Najczęściej utrzymujące się objawy to zmęczenie i duszności.

44 proc. uczestników badania nadal odczuwało ucisk w klatce piersiowej po 79 dniach, 38 proc. skarżyło się na bóle głowy, 36 proc. na bóle mięśniowe a 33 proc. - na bóle między łopatkami.

Yvonne Goertz, jedna z autorek badania podkreśla, że wciąż nie ustalono jak długo symptomy COVID-19 utrzymują się u ozdrowieńców.

Badanie przeprowadzono w czerwcu. Mediana wieku uczestników wynosiła 47 lat, 85 proc. uczestników to kobiety, większość badanych przed zakażeniem nie uskarżała się na problemy ze zdrowiem.

Spośród uczestników badania tylko 5 proc. było hospitalizowanych.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA