fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Podatki. Facebook i Google nadal płacą niewiele

Fotorzepa/Radosław Pasterski
Banki, miedziowy koncern, właściciele Żabki, Plusa i Playa należą do grona firm, które zapłaciły największy podatek dochodowy za 2019 r.

Około 30 mld zł – podobnie jak rok temu – wyniosły do 1 sierpnia wpływy z podatku od dochodu w 2019 roku przedsiębiorstw i grup podatkowych działających w Polsce – wynika z uaktualnionej listy płatników Ministerstwa Finansów. W tym roku ze względu na epidemię czasu na rozliczenie się z fiskusem było o trzy miesiące więcej (termin mijał 30 czerwca).

Banki, KGHM i telekomy

Na liście MF największe kwoty należnego podatku za 2019 r. widnieją przy instytucjach bankowych. Otwiera ją grupa podatkowa PKO BP z 1,37 mld zł podatku CIT.

Czytaj także: Podatkowe kpiny. Ciąg dalszy nastąpi

Kolejne miejsca zajmują ING BSK (już samodzielnie – 0,77 mld zł), w pobliżu są Santander i Pekao, a następnie PKN Orlen (0,74 mld zł). Kaskadę banków zaburza grupa podatkowa KGHM, a potem pojawia się... właściciel sieci sklepów Biedronka – Jeronimo Martins Polska – z 0,62 mld zł podatku dochodowego.

Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce przedsiębiorstw, które za 2019 r. zapłaciły najwyższy CIT, jest też P4, operator sieci komórkowej Play (grupa Play Communications) z 269 mln zł daniny na rzecz państwa. Kolejny operator telekomunikacyjny – Polkomtel, z grupy Cyfrowy Polsat – znajduje się dużo poniżej w tabeli. W zestawieniu MF jest jednak kilka firm z grupy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza: ich zsumowane płatności dają łącznie 404 mln zł. Takiej sumy nie zapłaciła żadna firma z sektora ICT czy szerzej – TMT (Telekomunikacja Media Technologie). Cyfrowy Polsat nie chciał komentować tej pozycji ani kwot uwidocznionych przez resort. Jeśli przyjąć, że w swojej branży był w ub.r. podatkowym liderem, to Playowi przypada miejsce drugie, a trzecie należy do platformy e-commerce, Allegro.pl, a czwarte do operatora telewizji kablowej – UPC Polska.

Zagraniczni giganci w dole tabeli

Tradycyjnie już widoczna jest przepaść między skalą podatków, które odprowadzają do budżetu firmy krajowe i zagraniczne koncerny działające w Polsce. Spośród telekomów notowanych na GPW minimalny CIT miał zapłacić Orange Polska (niecały 1 mln zł) – wynika z danych MF. Jeszcze mniejszy CIT wyliczył T-Mobile Polska (nieco ponad 100 tys. zł razem ze spółką T-Systems). Także i te telekomy nie skomentowały w piątek danych opublikowanych przez MF. Można przypomnieć, że Orange inwestuje od kilku lat w światłowody, a T-Mobile w 2016 r. zapłacił najwięcej w branży za częstotliwości dla sieci 4G (ponad 4 mld zł).

Technologiczni giganci w Polsce nadal należą do grona płatników relatywnie skromnych. Należny podatek od dochodu Facebook Poland za 2019 r. to tylko 4,2 mln zł. Google w Polsce zapłacił zaś 13,6 mln zł CIT. Każda z tych firm wykazuje po kilkaset milionów złotych przychodów z działalności w kraju, przy czym według analityków IAB i PwC wpływy koncernów z reklam są mniej więcej dwa razy większe. Spytaliśmy Facebooka i Google'a czy ich plany rozwoju w Polsce przewidują taki model, w którym opłaty te byłyby wyższe, ale na to pytanie odpowiedzi nie uzyskaliśmy. – Google płaci wszystkie wymagane przepisami podatki w krajach, w których operuje. Jednocześnie popieramy reformę międzynarodowego systemu podatkowego, nad którą prace toczą się na forum OECD – zapewnia Adam Malczak, rzecznik Google Polska.

Chodzi o to, że niektóre kraje postulowały, by technologiczne koncerny płaciły w większym stopniu podatki tam, gdzie ich produkty są konsumowane, a nie tworzone. Mechanizm ten nazwano podatkiem cyfrowym i w Unii Europejskiej prowadzono nad nim prace, lecz zostały zawieszone do czasu wypracowania rozwiązania w ramach prac prowadzonych na forum OECD. Kształt międzynarodowego rozwiązania miał zostać uzgodniony do końca tego roku.

Podatek dochodowy Ericsson Polska, części szwedzkiej grupy dostarczającej infrastrukturę operatorom, to 2,36 mln zł. To tyle samo, co w przypadku państwowego telekomu Exatel, którego przychody były o około połowę mniejsze. Jeszcze mniejszy wpływ z CIT był od Huawei Polska – 1,4 mln zł. Firma przypomina przy tym, że rok temu uiściła około 100 mln zł. Trzeci z największych dostawców telekomów – Nokia Solutions & Networks – podatku nie zapłaciła ze względu na straty.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA