fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

#RZECZoBIZNESIE: Maciej Żukowski: Domykamy uszczelnianie dziurawego systemu

System podatkowy w Polsce uchodził za dziurawy i przez długi czas tolerowano sytuacje uchylania się od podatków – mówi Maciej Żukowski, Dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych, Ministerstwo Finansów, gość programu Marcina Piaseckiego.

Ministerstwo przymierza się do wprowadzenia nowego rozwiązania, które dotyczy m.in. nieruchomości komercyjnych.

- Jest to jeden z najmniej istotnych aspektów całej proponowanej przez nas reformy uszczelnienia podatków dochodowych. Nie jest to żadne dodatkowe obciążenie. Jest to po prostu inny mechanizm pobierania podatku dochodowego od właścicieli nieruchomości generujących zysk z czynszu – tłumaczył Żukowski.

Podkreślił, że dla właścicieli nieruchomości komercyjnych, którzy obecnie płacą podatek, jest to rozwiązanie zupełnie neutralne.

- Wprowadzamy je, bo obserwujemy, że ta branża stara się skutecznie uchylać od opodatkowania. Będzie to mechanizm poboru minimalnego podatku dochodowego – wyjaśnił gość.

Przypomniał, że w wielu przypadkach od doskonale zlokalizowanych nieruchomości komercyjnych od wielu lat nie zapłacono grosza podatku.

- Jest to sytuacja niepożądana z punktu widzenia Skarbu Państwa i nieuzasadniona ekonomicznie. Nowy mechanizm ma być remedium na tego rodzaju sytuacje - ocenił Żukowski.

Zaznaczył, że przez nieruchomości komercyjne rozumiane są nieruchomości, które generują zysk czynszowy i których wartość przekracza 10 mln zł.

- Opłata ma wynosić 0,042 proc. miesięcznie, co daje 0,5 proc. w skali rocznej – mówił.

Inne pomysły na uszczelnienie wpływów z podatków

- Chcemy z jednej strony ostrzegać podatników przed sytuacjami, które uważamy za agresywną optymalizację podatkową i uchylanie się od podatków. Z drugiej strony chcemy działać ustawowo. Tą ustawą proponujemy pewne zmiany, które zakażą tego rodzaju postępowania - tłumaczył Żukowski.

Wyjaśnił, że niektórych rozwiązań wymagają od nas dyrektywy europejskie.

- Musimy np. wprowadzić nowe przepisy dotyczące cienkiej kapitalizacji, czyli finansowania podatnika długiem – mówił.

Podkreślił, że są sytuacje, gdzie zbliżamy się do najlepszych praktyk z krajów OECD.

- Kluczową zmianą proponowaną w ustawie jest rozdział zysków kapitałowych od zysków operacyjnych. W Polsce do tej pory był to kręgosłup do wszelkich agresywnych optymalizacji podatkowych. Tego rodzaju praktyki powinny szybko się skończyć - prognozował Żukowski.

Zaznaczył, że system podatkowy w Polsce uchodził za dziurawy i przez długi czas tolerowano sytuacje uchylania się od podatków.

- Obecnie uszczelnianie podatków jest trendem ogólnoświatowym. Jesteśmy w trakcie tego procesu. Mam nadzieję, że nowa ustawa będzie obowiązywała od przyszłego roku, więc ten proces będzie w dużym stopniu domknięty - podsumował Żukowski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA